BOTAŞ Duyurdu Doğal Gaza Büyük İndirim

Boru Hatları Genel Müdürlüğü A.Ş (BOTAŞ), sanayi kuruluşlarında kullanılan doğal gaz ile elektrik üretim amaçlı kullanılan doğal gaza indirim geldiğini açıkladı.

BOTAŞ Duyurdu Doğal Gaza Büyük İndirim

BOTAŞ, büyük sanayi kuruluşlarının kullandığı gazın toptan fiyatında ve elektrik üretim amaçlı gaz toptan fiyatlarında indirim yaptı.

Büyük Sanayi Kuruluşları tarafından kullanılan doğal gazın toptan satış fiyatında %13,30 ile %17,22 oranlarında indirim yapılırken, Elektrik üretimi amaçlı doğal gaz toptan satış fiyatında %16,67 oranında indirim yapıldı.

Yapılan indirimlere bakıldığında 2022 yılı Ekim ayı esas alındığında 1 Şubat itibariyle sanayide kullanılacak gaza yüzde 24,77 ile yüzde 38,45 oranında indirim yapıldığı görülüyor.

İşte BOTAŞ Tarafından Yapılan İndirim Açıklaması

“Kuruluşumuzun doğal gaz toptan satış fiyatları; piyasa koşulları, ülkenin ekonomik şartları, piyasa fiyat istikrarı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun tarife ile ilgili kararları ve maliyet unsuru olan alım - işletme giderlerindeki değişim dikkate alınarak mümkün olan en makul seviyede belirlenmekte ve tüketicilere sunulmaktadır.

Bu kapsamda, 1 Şubat 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere;

- Büyük Sanayi Kuruluşları tarafından kullanılan doğal gazın toptan satış fiyatında %13,30 ile %17,22 oranlarında,

- Elektrik üretimi amaçlı doğal gaz toptan satış fiyatında %16,67 oranında, indirim yapılmıştır.

Diğer taraftan, Sanayide kullanılan doğal gaz satış fiyatında 2022 Ekim ayı esas alındığında 1 Şubat 2023 tarihi itibarıyla %24,77 ile %38,45 oranlarında indirim yapılmıştır. Household Energy Price Index (HEPI) fiyatları esas alındığında Konutlarda Ukrayna ve Macaristan’dan sonra Avrupa ülkeleri arasında en düşük doğal gaz fiyatı ülkemizde uygulanmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

KAMU İLANLARI VE MEMUR ALIMLARINDAN ANLIK OLARAK HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN.

 

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDEREK TÜM İLANLARDAN ANINDA HABERDAR OLUN!

 /  /