Bölgede asgari personel maaşları 20 bine çıktı!

Deprem sonrasında bölgede kalan ve üretime geçen fabrikalar çalışacak personel bulmada zorluk çekince, asgari personel maaşları 20 bine çıktı..

Bölgede asgari personel maaşları 20 bine çıktı!

Bölgede asgari personel maaşları 20 bine çıktı

Depremin etkilediği 10 ilimiz ayağa kalmaya başladı. Kentlerde bir yandan göç artarken, diğer yandan bölgede kalanlar ise üretime başladı. Sabah Gazetesi'nden Feride Cem'in haberine göre; Depremin ardından hızla ayağa kalkarak üretime başlayan birçok fabrika, yaşanan büyük göç nedeniyle şu sıralar çalıştıracak eleman bulmakta büyük sıkıntı çekiyor. Ekonomi yönetimi, deprem bölgesindeki 11 ilde istihdamı artırmak ve göçü önlemek için özel asgari ücret konusunu gündeme alırken bölgede işçi karaborsası oluştuğu öğrenildi. Bazı fabrikaların siparişlerini yetiştirmek için başka fabrikaların çalışanlarına cazip teklifler götürdüklerini söyleyen işverenler, "Göç nedeniyle çalıştıracak eleman bulmakta zaten zorlanıyoruz. Bunun üstüne bir de çalışanlarımızı elimizden almaya çalışan fabrikalar var. İşçilerimize 'Bizimle çalışırsan gündüz 100 TL, gece vardiyasında da 250 TL fark veririz' diyorlar. Bu centilmenliğe yakışmıyor. Bu farkı veremeyecek çok firma var" açıklamasında bulundu. 

Gece çalışana 250 TL ek ödeme 

İşverenlerin oluşturduğu karaborsada en yüksek tarife ise gece çalışmalarında uygulanıyor. İşçilerin yaşadıkları büyük travmadan dolayı gece çalışmak istememeleri üzerine bazı işletmelerin "Gece çalışırsan günlük ilave 250 TL veririm" dedikleri öğrenildi. Geceleri ailesini yalnız bırakabilen birçok çalışanın da bu teklifi kabul ettiklerini söyleyen işverenler, "Bu durum uzun vadede esnafa da zarar verecek. Fırıncı, berber, cafe-restoran gibi küçük işletmeler çalıştıracak adam bulamayacak. Çünkü burada çalışan kişiler 'gider fabrikada çalışırım en az 15 bin lira alırım' diyecek. Bunu verecek sanayici sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor" diye konuştu.

Depremin üstünden daha 40 gün geçmeden yaşanan kargaşanın kendilerini zorda bıraktığını söyleyen işverenler, "Kısa vadede bu durum çalışanın lehine gibi görünse de uzun vadede bundan hepimiz zarar göreceğiz. Bu farkı veremeyecek durumda olan çok fabrika var. Buna ticaret ve sanayi odaları başta olmak üzere yetkili mercilerin çözüm bulunması gerekiyor. Çünkü biz işimizi ayakta tutmaya çalışıyoruz. Görünün o ki biz deprem kadar bundan da zarar göreceğiz" diyor.