Berat Albayrak'tan Kritik Dolar Açıklaması

SETA tarafından düzenlenen "Kuruluşundan Bugüne AK Parti Sempozyumu" adlı programa katılan Bakan Albayrak,  "AK Parti Döneminde Türkiye'de Ekonomik Büyüme ve Kalkınma" konulu oturum kapsamında konuşma yaptı.

Berat Albayrak'tan Kritik Dolar Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, önemli son dakika açıklaması yaptı.
 

Döviz kurundaki şiddetli yükseliş ve ABD ile yaşanan ekonomik savaşa değinerek açıklamasına başlayan Bakan Albayrak, "Merkez Bankamız ve BDDK piyasalardaki baskıyı azaltmak için gerekli tüm tedbirleri aldı. Serbest piyasa kurallarında kalarak gereken tüm araçları devreye sokarak adım atmaya devam edeceğiz. Bankacılık ve özel sektörümüzün yanındayız. Türk bankacılık sektörü güçlü, sermaye yeterlilik rasyosu yasal sınırın üzerinde. Firmaları daha da ralatlatacak adımları atacağız. Önümüzdeki dönemde firmaların döviz risklerini azalatmaya yönelik tedbirleri adım adım hayata geçireceğiz." ifadelerini kullandı.

TÜRK LİRASI GÜÇLENECEK Mİ?

Türk Lirası'nın daha da güçleneceğini söyleyerek açıklamasını sürdüren Bakan Albayrak, "TL'yi koruyacağız, TL ile yürüyeceğiz ve önümüzdeki dönemde TL daha da güçlenecek. İki haftadır ataklara rağmen piyasalarda panik ve endişe havası oluşturamadılar." ifadelerini kullandı.

ALGI OPERASYONU

Algı operasyonunun yapıldığını ve vatandaşların sert şekilde buna tepki gösterdiğini söyleyen Bakan Albayrak şu ifadeleri kullandı:

"Banka mevduatlarından önemli çıkış olmaması vatandaşların algı operasyonlarını nasıl püskürttüğünü net şekilde ortaya koyuyor

Avrupa'dan yükselen tepkileri önemsiyoruz. Bu dönemde sağduyulu açıklamalar Türk milletinin Avrupa'ya olan güvenini güçlendirecektir. Birileri işi Restbet ekonomik ilişkiden siyasi platforma çekiyorsa bunun etkisinden daha fazlasını emin olun ödeyecek."

GÜVENİRLİĞİNİ YİTİRDİ

Dolar'ın güvenirliğini yitirdiğini söyleyerek açıklamasını sürdüren Bakan Albayrak, "Ülkeler kendilerini korumak için ortak para kullanımını önemsemektedir. Doların güven yitirdiği dönemde uluslararası ticaretimizde TL'yi koruyacak adımlara daha da güçlü atmaya devam edeceğiz. Bu yaşanan süreçler ekonominin finansal mimarisi açısından hayırlı neticeler de doğurmuştur. Türkiye'nin bugün yaşadıkları bize önümüzdeki dönemde çok daha güçlü bir finansal mimariyi inşa etmemiz gerektiğini ortaya koymaktadır." ifadelerini kullandı.

Bakan Albayrak açıklamasını şu ifadelerle sonlandırdır:

"2008 finansal krizinden bugüne kadar sadece 7 milyondan fazla istihdam üretmiş Türkiye'den bahsediyoruz. Enflasyon ve cari açığa karşı her türlü politakayı oluşturmak bakanlığımızın görevidir. Maliye politikasının çıpa olma özelliği daha da güçlenerek devam edecek. Önümüzdeki dönemde sonuç odaklı etkili reformlar politika çerçevemizin en önemli parçası olacaktır.

İlk günden beri doğrudan 81 milyon vatandaşımızı ve cebini hedef alan bu saldırı için kazanacağız diyorum. Biz bu millete inanıyoruz. Özel sektörümüze, gençlerimize inanıyoruz. Elini uzatana elimizi uzatıp sıkacacağız. Yumruğunu sıkana da yanağımızı dönmeyeceğiz."

Kamubulteni.com  | Ankara