Belirli Kişilere Aylık 5.625 TL Maaş İmkânı! Ek Gelir Fırsatı Kapıda!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), vatandaşlara yönelik heyecan verici bir nakit destek ödemesi fırsatı sunuyor. SGK tarafından yapılan duyuru ile hemen başvuranlar için ATM üzerinden 5625 TL ödeme yapılacak. İşte bu destekten yararlanma detayları:

Belirli Kişilere Aylık 5.625 TL Maaş İmkânı! Ek Gelir Fırsatı Kapıda!

Dul ve Yetim Aylığı: Destek Ödemesi ve Başvuru Şartları

SGK, farklı başvuru koşullarını sağlayan vatandaşlara nakit destek imkanları sunmaya devam ediyor. Devletin sunduğu sosyal destek ödemeleri arasında önemli bir yere sahip olanlardan biri, dul ve yetim aylıklarıdır. Dul ve yetim aylığı, sigortalı ya da emekli olan eşini ya da anne-babasını kaybeden kişilere yöneliktir. Geliri olmayanlar da bu destekten yararlanabilmektedir. Bu ödemeleri ise Sosyal Güvenlik Kurumu gerçekleştirmektedir.

Dul ve Yetim Aylığı Miktarları ve Hesaplama Detayları:

2023 yılında dul ve yetim aylığı miktarları, hisse oranına göre değişiklik göstermektedir. Bu hesaplamalar, vefat eden emekli ya da sigortalının aldığı emekli maaşına göre yapılmaktadır. Dul eşlere %75 hisse verilirken, çocuklarına %25 hisse sağlanmaktadır. Ayrıca anne ya da babasını kaybeden kadınlar da dul ve yetim aylığı almak için başvurabilmektedir.

2023 yılında hesaplanan dul ve yetim aylığı için alt sınır, en düşük emekli maaşı olan 7.500 TL olarak belirlenmiştir. Yüzde 50 oranında hisse alan bir kişi, 3.750 TL maaş alabilmektedir. Ancak çocuğu olmayanlar için bu miktar yüzde 75'e kadar artmaktadır ve ödeme tutarı 5.625 TL’ye yükselmektedir.

2024 Ocak ayında emekli maaşlarına yapılacak zam ile birlikte dul ve yetim aylığı ödemelerinde artış beklenmektedir. Şu anda Ocak ayında emekli maaşlarına beklenen artış oranının %50 olacağı tahmin edilmektedir. Bu durumda yüzde 75 hisse alan bir dul ve yetim aylığı alıcısı, maaşını 2 katına çıkararak 10.000 TL'nin üzerinde ödeme alabilecektir.

Dul ve yetim aylığı zammı, 4 Ocak 2024 tarihinde belirlenecektir. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından dul ve yetim aylığı alanlara yapılacak maaş zammı da kesinlikle artış sağlayacaktır. Bu nedenle SGK, dul ve yetim aylığı ödemesi almak isteyen vatandaşları başvurularını yapmaya davet etmektedir. Hemen başvuranlara ATM üzerinden 5625 TL ödeme yapılacak. Bu fırsatı kaçırmamak için başvurularınızı yapmayı unutmayın!