BDDK Swap İşlemlerine Sınır Getirdi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Yurt içi bankaların TL verip döviz aldıkları swap ve benzeri işlemler toplamının öz kaynaklarının yüzde 50'sini geçiremeyeceğine yönelik kararını duyurdu. Swap Nedir? , BDDK'nın Swap kararı ne anlama geliyor?

BDDK Swap İşlemlerine Sınır Getirdi

BDDK'dan yapılan açıklamaya göre Bankalar Yurt dışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan para swaplarından, işlemin başlangıç tarihinde spotta yurt içi bankaların TL verip, döviz aldıkları swap işlemleriyle yine bu mahiyetteki swap benzeri işlemler toplamı bankaların en son hesapladıkları yasal öz kaynakların yüzde 50'sini geçemeyecek.

BDDK Kararında şu ifadelere yer verildi : 

Bankaların yurtdışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer Canlı Bahis bacağı TL olan para swaplarından, işlemin başlangıç tarihinde spotta yurtiçi bankaların TL verip döviz aldıkları swap işlemleri ile yine bu mahiyetteki swap benzeri (spot + vadeli döviz işlemi) işlemler toplamı bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının %50’sini geçemeyecek olup, bu minvalde mevcut aşımlar giderilinceye kadar yeni bir işlem yapılamayacak ve bu mahiyetteki vadesi gelen işlemler yenilenemeyecektir. Söz konusu oran günlük olarak solo ve konsolide bazda hesaplanacaktır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.