Bankada Hesabı Olanlar Dikkat: Paranızı Geri Alabilirsiniz

Son dakika haberi: Tüketici Başvuru Merkezi Genel Başkanı Av. İbrahim Güllü yaptığı son dakika açıklamasında, bankada hesabı olanları uyardı.

Bankada Hesabı Olanlar Dikkat: Paranızı Geri Alabilirsiniz

Tüketici Başvuru Merkezi Genel Başkanı Av. İbrahim Güllü, yaptığı son dakika açıklamasında hesap işletim ücretinin geri alımı hakkında bilgilere yer verdi.

Söz konusu yönetmeliğin, hesap işletim ücretinin alınmasına dair hükmün iptal edildiğini söyleyen Güllü, tüketici açısından geçmişe dönük 10 yıllık süreçte ödenen hesap işletim ücretinin vatandaşlara iadesinin yolu açıldı. Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu'nun bundan 4 yıl öne başlattığı sürecin olumlu sonuçlandığının belirtildiği açıklamada, milyonlarca vatandaşın ödemiş oldukları milyarlarca lirayı geri alma imkanına kavuştuğuna yer verildi.

Güllü, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "TBM Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlunun girişimleri ve açmış olduğu dava ile başlayan, bugün de Danıştay kararı ile büyük bir müjde alan tüketiciler gelinen noktada kazanç fırsatçılarına dikkat etmelidir. Geçmişte örneklerini fazlasıyla gördüğümüz, halen de sürdürülen kart aidatının, kredi dosya masrafının geri alınmasını sağlamak için tüketicilere hizmet veriyormuş gibi gösterip tüketiciyi dolandıran fırsatçıların yeniden ortaya çıkması kuvvetle muhtemeldir. Hatta bir kısmı, kendilerinin tüketici derneği olduğunu iddia edecek ve muhtemelden öte kesinlikle çıkacaklardır. Bu düşüncemizden ötürü, hesap işletim ücretlerinizi Jojobet geri alıyoruz diyerek ortaya çıkmasını beklediğimiz bu dolandırıcıların, bedel karşılığı gönderecekleri birkaç boş dilekçe örneği ile yine tüketicileri mağdur etme ihtimaline karşılık uyarıyoruz. Daha önce yapılan savcılık soruşturmasında, kredi dosya masrafının iadesine yönelik dolandırıcılık faaliyetinde bulunanlardan sadece birisinin çağrı merkezine günde ortalama iki bin talep geldiği, 1200 net satışın gerçekleştiği ve 89 lira bedelle gönderilen boş dilekçe karşılığında hergün ortalama 106 bin, aylık yaklaşık üç milyon lira hasılat sağlandığı ortaya çıkmıştı. Pirince giderken evdeki bulgurdan da olmamak için tüketicimiz uyanık olmalıdır. Bu fırsatçı ve dolandırıcılara itibar etmemelidirler." ifadelerini kullandı.

Güllü açıklamasını şu şekilde sonlandırdı:

"Yapılması gereken son derece basit ve kolaydır. Tüketici geçmişe dönük 10 sene içinde hesap işletim ücreti kesilmişse, yazılı şekilde bankalardan dekontlarını isteyerek bu kesintilerin iadesini talep etmelidir. Bankaların olumsuz cevap vermeleri ya da cevap vermemeleri halinde Tüketici Hakem Heyetlerine, internet üzerinden veya dekontlarıyla bir dilekçe ile ilçe kaymakamlıklarına giderek başvurmalıdır."

Kamubulteni.com  | Ankara