Bakanlık'tan Ekonomiye Yeni Tedbirler

Son dakika haberi: Hazine ve Maliye Bakanlığı yeni bir açıklama yaptı. Bakanlık yaptığı açıklamada ekonomiye ilişkin yeni tedbirlere yer verildi.

Bakanlık'tan Ekonomiye Yeni Tedbirler

Hazine ve Maliye Bakanlığı yeni tedibrler için bir tebliğ yayımladı.

Son günlerde ABD ile yaşanan ekonomik savaş nedeniyle dolar ciddi şekilde yükselişe geçti. Ancak 3-4 gündür alınan tedibrler ve yapılan müdahaleler sonrası dolar düşüşe geçti. Düşüşün devam etmesi ve doların makul seviyelere gelmesi için Hazine ve Maliye Bakanlığı yeni tedbirler aldı.

Konu ile ilgili yapılan son dakika açıklamasında Hazine ve Maliye Bakanlığı şu ifadeleri kullandı:

"Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak, ülkemize karşı başlatılan ekonomik saldırıların etkilerini kırmak ve ekonomimizi daha güçlü temellere kavuşturmak amacıyla başlattığımız politikalarımızı sürdürürken, kurdaki yükseliş sonrası bankalarımızı ve reel sektörümüzü rahatlatmak için devreye aldığımız aksiyon planımızı uygulamaya devam ediyoruz.

Bu kapsamda özellikle reel sektörümüzün banka kredileri kapsamında bir dizi rahatlatıcı tedbiri bugün itibari ile devreye alıyoruz.

Bankalar Birliği ile belirlenen bu tedbirler ile, Dumanbet her bir firmanın durumu ayrı ayrı özenle değerlendirilerek ve karşılıklı iyi niyet esasına dayalı olarak;

  • Kredi kanalları açık tutulmaya devam edecektir.
  • Firma nakit akışlarının sürdürülebilirliğini teminen, vade ve fiyatlamalarda esneklik sağlanmaya devam edilecektir.
  • Kur artışı nedeniyle limit aşımı oluşan kredilerde limit aşımı dikkate alınmayacak ve kredi kapama talebi yapılmayacaktır.
  • Yine kur etkisi ile teminat değeri risk tutarını karşılamada yetersiz kalan krediler için firmalardan ilave teminat talep edilmeyecektir.
  • 8 Ağustos 2018 tarihinden itibaren yaşanan ekonomik ortam nedeni ile oluşan kredi gecikmeleri, karşılıksız çek ve protesto edilen senetler Risk Merkezi'ne mücbir sebep koduyla bildirilebilecektir. Bu uygulama ile firmaların kredi erişimlerine engel teşkil etmeyecektir."

Kamubulteni.com  | Ankara