Bakan Müjdeyi Verdi: Gençlere Günlük 75, Aylık 1950 TL Harçlık

Son dakika açıklaması Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan geldi. Bakan Selçuk yaptığı açıklamada, işbaşı eğitim programları ile gençlere 6 aya kadar net asgari ü-cretin yüzde 50'si tutarında destek vereceklerini söyledi.

Bakan Müjdeyi Verdi: Gençlere Günlük 75, Aylık 1950 TL Harçlık

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 'tan gençlere müjde geldi.
 

Geleceğin meslekleri olarak görülen siber güvenlik, kodlama, bulut teknolojisi gibi mesleklerde işbaşı eğitim programları düzenlediklerini söyleyen Bakan Selçuk, bu programlara katılan gençlere cep harçlığı verdiklerini söyledi.

Konu ile ilgili bir yazılı açıklama yapan Bakan, bu yöntem ile gençlere ve işverenlere destek verdiklerini söyledi. 

Bakan Selçuk açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Dijital dönüşüme yönelik nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi maksadıyla bulut bilişim uzmanı, endüstriyel robot programcısı, endüstriyel tasarım mühendisi, mikroişlem tasarımcısı, veri tabanı analisti, mobil yazılım geliştirme uzmanı gibi mesleklerde işbaşı eğitim programları düzenliyoruz. İŞKUR, belirlediği mesleklerde uygulanacak işbaşı eğitim programlarına katılan 18-29 yaş aralığındaki gençlere günlük 75 lira cep harçlığı veriyor. 9 aya kadar sürecek

programlara katılacak gençler için bu rakam aylık bin 950 liraya ulaşabiliyor. Ayrıca, program süresince katılımcılar adına iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primleri, İŞKUR tarafından karşılanarak, katılımcıların sağlık hizmetlerinden faydalanmaları sağlanacak. Projeden yararlanmak isteyen gençler, Çalışma ve İş Kurumu il müdürlüklerine veya Hizmet Merkezlerine başvurabilecek."

İŞE İLK ADIM PROJESİ

Genç işsiz sayısının azaltılması için çalışmaları devam ettirdiklerini söyleyen Bakan Selçuk, bu kapsamda "İşe İlk Adım Projesi" 'ni hayata geçirdiklerini ve bu proje ile üniversite mezunlarına mesleki deneyim kazandırıp onları işe yerleştirmeyi hedefledikerini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

"Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanan '100 Günlük Eylem Planı' kapsamında hayata geçirilen 'İşe İlk Adım Projesi' kapsamında üniversite mezunu 18-29 yaş aralığındaki gençlerimiz 6 aya kadar olan işbaşı eğitim programına alınarak, mesleki deneyim kazanmalarını sağlıyoruz."

Bakan Selçuk açıklamasını şu şekilde sonlandırdı:

"Bu süreden sonra işveren tarafından kişinin 12 ay daha istihdam edileceğine dair taahhüt verilmesi halinde net asgari ücretin yüzde 25'i tutarında ücret desteği bir yıl boyunca karşılanmaya devam edecek. Böylece, üniversite mezunu gençlerin 6 aya kadar sürecek işbaşı eğitim programından sonra en az bir buçuk yıl daha istihdamda kalmalarını sağlamış olacağız."

İş başı eğitim kursları için size en yakın İŞKUR bölge müdürlüğüne gidin.

MEMUR, POLİS, ASKER VE PERSONEL ALIMLARI İÇİN;

ANDROİD UYGULAMAMIZI ÜCRETSİZ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

İOS UYGULAMAMIZI ÜCRETSİZ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Kamubulteni.com  | Ankara