Bakan Albayrak'tan 'Yeniden Yapılandırma' Uyarısı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ,31 Temmuz 2018 tarihinde sona erecek yeniden yapılandırma başvurularına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Albayrak'tan 'Yeniden Yapılandırma' Uyarısı

T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yeniden yapılandırma kanunuyla ilgili açıklamalarda bulundu. 7143 sayılı Kanun Kapsamında yeniden yapılandırma başvurularının sürdüğünü belirten Bakan Albayrak, yeni bir yapılandırma ya da borç ötelemesi gibi bir durumun orta vadeli planlar arasında yer almadığını söyledi.

Bakan Albayrak'ın imzasını taşıyan ve Bakanlık tarafından yayımlanan bilgilendirme metninde ayrıca, borçların peşin ödenmesi durumunda bir çok imkan getirildiğine yer verildi. 31 Temmuz 2018 tarihi itibariyle yeniden yapılandırma başvurularının son bulacağının hatırlatıldığı bilgilendirme metninde ayrıca şu ifadeler de Dumanbet yer aldı : 

Halihazırda 7143 sayılı Kanun kapsamında yeniden yapılandırma başvuruları devam etmektedir.

Bu Kanun ile kesinleşmiş vergi ve diğer borçlara ödeme kolaylıkları, geçmiş dönemlere ilişkin matrah ve vergi artırımında bulunan mükelleflere ayrıcalıklar, beyan edilmemiş veya eksik beyan edilmiş gelir ve kazançların zam ve faizsiz pişmanlıkla beyan edilmesi gibi imkânlar getirilmiştir.

Yapılandırılan alacakların ilk taksit ödeme süresi içinde peşin ödenmesi halinde hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90 indirim yapılmaktadır.

Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak, yeni bir yapılandırma yada bu kapsamda borç ötelemesi gibi bir değerlendirme orta vadeli projeksiyonlarımızda yer almamaktadır.

7143 sayılı Kanun kapsamında yeniden yapılandırma başvurularının 31 Temmuz 2018 tarihinde sona erecek olduğunu bir kez daha hatırlatmak ve mükelleflerimizin bu yapılandırmadan yararlanmalarının son fırsat olduğunu belirtmek isterim.

KAMUBULTENİ.COM - ANKARA