Ayçiçek Yağı Fiyatlarına Yeni Bir Zammı Geliyor?

Ayçiçek yağı fiyatları geçtiğimiz aylarda tavan yapmış hatta marketlerde bulunamaz duruma gelmişti. Yağmurun yağmaması ile fiyatların tekrardan artacağı bekleniyor.

Ayçiçek Yağı Fiyatlarına Yeni Bir Zammı Geliyor?

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi konuya ilişkin son açıklamasında, “Ayçiçek yağı konusunda densizlik yapanların, fırsatçılık yapanların hadlerini bildirdik” diye konuştu.


Türkiye'nin ayçiçek üretiminde önemli bölgelerinden olan Adana Yüreğir'de yaklaşık 1 aydır yağmur yağmaması sebebiyle üretici tedirgin durumda. Rusya-Ukrayna savaşıyla önemi daha da artan yağlık ayçiçeğinde hasat yaklaşırken çiftçiler, yüksek rekolte almak için  yağmurun yağmasını bekliyor.


Ayçiçeği üretiminin yaklaşık yüzde 12,5’ini gerçekleştiren Adana’da bu yıl 700 bin dekardan 250 bin ton civarında rekolte hedefleniyor. Kentte yaklaşık 1 aydır yağmur yağmaması nedeniyle ayçiçeği tarlalarında toprak kurumaya başladı. Toprağın kuraklık nedeniyle çatladığı kentte çiftçiler hasatta yüksek rekolte almak için yağmurun yağmasını bekliyor.


“ELİM ÇATLAMIŞ TOPRAĞA GİRİYOR”


Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, ayçiçeğinin Türkiye için çok önemli bir bitki olduğunu söyledi ve geçen seneye göre ayçiçeği ekim oranının da yüzde 10’luk artış gösterdiğini belirterek, “Ayçiçeği yaklaşık 45 gün sonra hasat edilecek. Ancak şuan toprak çatlamış. Acilen bir yağmur yağmalı. Eğer yağmur yağarsa rekolte iyi olacak. Yağmur yağmazsa rekolte az olacak. Elim çatlamış toprağın altına giriyor. Kılcal damarlar şuan kopmak üzere” diye konuştu.

“FİYAT 15 LİRA OLMALI”


Ayçiçeği alım fiyatının bu sene kilogram başına 15 lira olması gerektiğini de söyleyen Mehmet Akın Doğan, “Geçen yıl havalar kurak gitti. Ayçiçeğinde çok verim alamadık. Geçen sene kilogram fiyatı ayçiçeği yağının 12 liraydı. Bu sene ise fiyat 35 liraya yükseldi. Bu senede ayçiçeği satış fiyatının 15 liranın üzerinde olmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.


Ayçiçeği prim desteğinin de artması gerektiğini, destekle birlikte ekim alanlarının artacağını kaydeden Doğan, “Buğdaya verilen primin ayçiçeğine de verilmesini bekliyoruz. Ayrıca ayçiçeği Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından alınmalı. Ayçiçeği genelde ülkemizde eksik. Bu dışa bağımlılığı önlemek verilen destekler sayesinde olacaktır. Destek artarsa Rusya-Ukrayna savaşıyla önemi daha da artan yağlık ayçiçeğinde ekim alanı artacaktır” dedi