AVM'lerle İlgili Yeni Gelişme! 6 Bin Kişiye İş İmkanı Sağlanacak

Alışveriş merkezlerinin koronavirüs sürecinde azalan ticareti artırmak için yeni girişimlere hazırlandığı bildirildi. Aralık 2019'da Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan kısa süre sonra dünyaya yayılan ve 1.8 milyona yakın insanın ölümüne milyonlarca insanın da hastanelik olmasına neden olan koronavirüs ekonomilere de ağır hasar verdi. Süreçten etkilenen kollardan birisi de AVM'ler oldu.

AVM'lerle İlgili Yeni Gelişme! 6 Bin Kişiye İş İmkanı Sağlanacak

Alışveriş Merkezi Yatrıımcıları Derneği Prof. Dr. Hüseyin Altaş,  AVM'lerdeki artan gelir kaybının önüne geçmek ve ticareti hızlandırmak için atılacak adımlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. Tüketicilerin kendi oturdukları semte ya da mahalleye yakın AVM'nin e-ticaret sitesine girerek istediği mağazadan online alışveriş yapabileceği bir model üzerinde durulduğunu kaydeden AYD Başkanı Prof. Dr. Altaş, sanal avm modeliyle her alışveriş merkezinin bir de sanal alışveriş merkezi olacağını bununla birlikte kurye ihtiyaçlarının artış göstereceğine ve 6 bin kişiye iş imkanı sağlanabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Altaş, "Aslında tamamen tüketici lehine bir girişim bu. AVM'yi mahallelere yayıyoruz. Bu model ayrıca ek istihdam yaratacak. Her AVM kendi moto-kurye ekibini kuracağı için tek vardiyada 3 bin, iki vardiyada ise yaklaşık 6 bin ek istihdam yaratılmış olacak.Markaların internet siteleri üzerinden yapılan alışverişlerde gelir sadece genel merkeze giderken artık hem markanın franchise'ı, hem AVM hem de marka kazanacak. Bu hem alışverişi artırıcı hem de geliri paylaştıran bir model. Temassız alışveriş olanağı da sunduğu için de cazip. Bir yandan da tüketici mağduriyeti önlenmiş olacak. Tüketici ürünü sıkıntılı olduğunda kendisine yakın AVM'den satın alma yaptığı için mağazaya gidip muhatap bulabilecek." diye konuştu.