Asgari Ücretlileri Üzecek Gelişme! Maaşlar 2 Bin 20 TL'den Düşecek

2019 yılında uygulanacak asgari ücretle ilgili açıklama Çalışma Bakanı Selçuk tarafından yapılmıştı. 2 bin 20 TL olarak belirlenen asgari ücret toplumun tamamından olmasa da büyük bir kısmından 'Olur' görmüştü. Fakat asgari ücretin 2019 yılında 2 bin 20 TL'nin altına düşmesi söz konusu olabilir. Vergi uzmanı Ozan Bingöl, asgari ücretlileri yakından ilgilendiren önemli değerlendirmelerde bulundu.

Asgari Ücretlileri Üzecek Gelişme! Maaşlar 2 Bin 20 TL'den Düşecek

Flaş! Vergi Uzmanı Bingöl'den 2019 yılı için Asgari Ücret Uyarısı!

Vergi uzmanı Ozan Bingöl, sosyal medya hesabı üzerinden 2019 yılında geçerli olacak asgari ücrete ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Gelir vergisinde asgari ücret düzenlemesi yapılması gerektiğine dikkat çeken Bingöl, düzenlemenin hayata geçmemesi halinde asgari ücretli vatandaşların vergi dilimine gireceğini ve bu yüzden maaşlarında düşüş yaşanacağını söyledi.

Twitter hesabından asgari ücretlilerin sorularına yanıt veren, merak edilen konulara değinen Bingöl, "Brüt asgari ücret 2.558 TL Net asgari ücret (AGİ dahil) 2.020 TL İşverene maliyeti 3.005 TL. Ayrıca gelir vergisi dilimleri bu yıl da asgari ücrete göre belirlenmez ise asgari ücretli önümüzdeki yıl temmuz ayından itibaren (yılın 6 ayı) %20’lik vergi dilimine girecektir. Ayrıca bu yıl 426 TL olan vergi takozu (brüt ile net arasındaki fark) yeni asgari ücret ile 538 TL’ye yükseltmiştir. İstihdamın ve maliyetlerin önemli bir kalemi vergi takozudur, yani engeldir! İvedi çözüm bulunmalıdır. Son olarak daha da önemlisi bir ülkede asgari ücretin ne kadar olduğundan ziyade asgari ücretle çalışan kişi sayısıdır. Ücret geliri elde edenler içerisinde Avrupa’da oran yaklaşık %10, ülkemizde yaklaşık %40 civarındadır. " ifadelerini kullandı.