Asgari Ücrete Zamla Beraber Bunlara da Zam Gelecek İşte Listedekiler

Asgari ücret komisyonu bugün masaya oturuyor. Milyonları ilgilendiren kararda kritik güne geldik. Peki asgari ücretle beraber hangi maaşlarda artış olacak.

Asgari Ücrete Zamla Beraber Bunlara da Zam Gelecek İşte Listedekiler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine sonrası açıkladığı asgari ücret zammı için heyetler bugün bir araya geliyor. Asgari ücret zammıyla beraber birçok kişiyi ilgilendiren kritik değişikliklerde yapılacak. Sadece asgari ücretli değil, emekli, çalışan, emekli olmak isteyen, stajyer, engelli gibi birçok kesim yeni maaş ve primleri öğrenmiş olacak.

Hürriyet’ten Burak Taşçı’nın haberine göre asgari ücretle beraber bazı kalemlerde de değişiklikler meydana gelecek. Bunların başında işsizlik maaşı, askerlik ve doğum borçlanması, genel sağlık sigortası primleri, 65 yaş üstü aylıkları, engelli aylığı, isteğe bağlı sigorta primleri, staj ücretleri, asgari ücretlilerin rapor ücretleri ve Bireysel Emeklilik kesintilerinde farklılıklar oluşacak.

İşsizlik Maaşı Değişecek

Normalde çalışanın brüt kazancının yüzde 40’ı kadar işsizlik maaşı ödeniyor. En fazla işsizlik maaşı ise aylık brüt asgari ücretin yüzde 80’ini geçemiyor. Şuan için işsizlik maaşı en düşük 1986 lira, en yüksek de 3972 lira olarak ödeniyor. Açıklanacak yeni asgari ücret rakamlarıyla birlikte işsizlik maaşları da netleşmiş olacak.

Askerlik ve Doğum Borçlanması

Emekli olmak isteyen ancak prim gün sayısı yeterli olmayanlar için tanınan doğum ve askerlik borçlanması tutarı da asgari ücret zammı kadar arttı. Mevcut olarak en düşük günlük prim 53 lira 38 kuruş, en yüksek prim ise 400 lira 32 kuruş olmuştu. Açıklanacak yeni maaşlarla birlikte bu rakamlar da artmış olacak.

Genel Sağlık Sigortası

Genel Sağlık Sigortası (GSS) primleri de asgari ücret zammı kadar arttı. Geliri brüt asgari ücretin 3'te birinin altında olan kişilerin primlerini devlet karşılıyor. Geliri bunun üzerinde olanlar ise primlerini kendisi ödüyor. SGK, 2022'de Genel Sağlık Sigortası (GSS) primini aylık 150,12 lira olarak belirlemişti. Yeni asgari ücretle GSS primleri de yükselecek.

65 Yaş Aylığı

65 yaş aylığı 2022 yılı için 1296 TL olarak belirlenmişti. Yeni asgari ücretle birlikte 65 yaş aylığı da değişecek ve yükselecek.

Engelli Aylığı

2022 yılı ilk 6 ayı için yüzde 40-69 oranlarında engelliliği bulunanlar için engelli aylığı 865 lira, yüzde 70 ve üzerinde engellilik oranı olanlar için ise engelli aylığı 1298 lira, engelli yakını aylığı da 865 lira olarak belirlenmişti. Asgari ücret zammıyla bunların alacağı maaşlarda da artış yaşanacak.

İsteğe Bağlı Sigorta Primleri

İsteğe bağlı sigortalılıkta en az brüt asgari ücretin yüzde 32’si, en çok da brüt asgari ücretin 7,5 katının yüzde 32’si kadar prim ödenebiliyor.

2022’de isteğe bağlı sigorta primi en düşük 1.601,28 lira iken en yüksek 12.009,60 lira olmuştu. Asgari ücretin artışıyla bu sınırda değişecek

Bireysel Emeklilik Sistemi Kesintileri

Çalışanların her ay brüt maaşlarından yüzde 3 kesilerek, Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) aktarılıyor. 45 yaş altı çalışanların işverenleri tarafından sisteme dahil edilmesine imkan tanıyan otomatik BES’te maaşlardan yapılan kesinti tutarı da artacak.

Asgari Ücretlinin Yıllık Kıdem Tazminatı Tavanı Artacak

Asgari ücretin brütü 5004 lira, neti ise 4253 liraydı. Asgari ücretli bir çalışan 1 yıllık çalışmasının karşılığında 5004 lira kıdem tazminatı hak ediyordu. Yeni asgari ücretle birlikte bu tutar da yükselecek. Örnek vermek gerekirse 10 yıldır asgari ücretli olarak aynı işyerinde çalışan kişinin alacağı kıdem tazminatı 50040 lira oluyordu. Yeni yapılacak düzenlemede brüt asgari ücret ne kadar artarsa çalışanların kıdem tazminatları da bu oranda artacak. (Not: Kıdem tazminatı olarak hesaplamıştır. İhbar tazminatı ve diğer özlük haklarına ilişkin hesaplar katılmamıştır. Sadece oranın belli olması için kıdem tazminatı baz alınmıştır.)

KAMU İLANLARI VE MEMUR ALIMLARINDAN ANLIK OLARAK HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN.

 

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDEREK TÜM İLANLARDAN ANINDA HABERDAR OLUN!

 /  / 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.