Asgari Ücrete Zam Var Mı Yapılması Gereken Zammın Miktarını Açıkladı

Hak-İş’ten Temmuz ayında asgari ücrete zam gelmesi için çağrı yapıldı. Peki Hak-İş ne kadar zam istedi, gerekçe ne?

Asgari Ücrete Zam Var Mı Yapılması Gereken Zammın Miktarını Açıkladı

Artan enflasyonla mücadele etmek zorunda kalan vatandaş için bir zam çağrıda Hak-İş’ten geldi. HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Temmuz ayında asgari ücrete zam için çağrıda bulundu. Hak-İş neden zam yapılması gerektiğinide ifade etti.

Enflasyon Oranında Zam

Başkan Arslan, "Temmuz ayına geldiğimiz zaman da altı aylık enflasyon artışını dikkate alarak, onun üzerinde bir yerde asgari ücretin belirlenmesinin hakkaniyetli olduğunu düşünüyorum" dedi.

Aralık Ayında Enflasyon Üzerinde Zam Yapıldı

Konuya dair önemli açıklamalarda bulunan Arslan zamla ilgili şu açıklamaları yaptı; "Biliyorsunuz aralık ayındaki çalışmalarda, Asgari Ücret Tespit Komisyonu aralık ayı içerisinde asgari ücreti belirlerken bir kısım kriterler vardı, başta TÜİK olmak üzere. Bu kriterlerde daha sonra gördük ki siyasi irade de işin içerisine girerek enflasyonun üzerinde bir asgari ücretin belirlenmesi sağlandı. Ben, aynı yaklaşımın temmuz ayına geldiğimiz zaman da altı aylık enflasyon artışını dikkate alarak, onun üzerinde bir yerde asgari ücretin belirlenmesinin hakkaniyetli olduğunu düşünüyorum.

Enflasyonun üzerinde asgari ücretin belirlenmesini; Türkiye'nin yaşamış olduğu bu yoğun, piyasadaki allak bullak olan fiyat artışları, zamlar, arkası kesilmeyen, arka arkaya gelen zamlar ve bunun getirdiği mağduriyetleri dikkate alan, bunun çözümünü sağlayan bir düzenlemeyi HAK-İŞ talep etmektedir.’’

Komisyon Temmuz Ayında Toplanabilir

Asgari ücret tespit komusyonunun toplanması için maksimum sürenin dolmasının beklenmesine gerek olmadığını hatırlatan Arslan, ‘’Konfederasyonumuzun 1 Mayıs bildirisinde de yer aldığı gibi Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun en fazla iki yıl içerisinde toplanması gerekiyor. Dolayısıyla en azı yok. Temmuz ayında da toplanabilir. Biz komisyonunun toplanmasını, yüksek enflasyona karşı ocak ayında yapılan düzenlemeye paralel bir düzenleme ile yine enflasyonun üzerinde artışın sağlanmasını istiyoruz. Ancak onunla birlikte bir talebimiz de olmazsa olmaz. Asgari ücrette yapılacak bu düzenlemelerin, aynı oranda, toplu sözleşme yaptığımız iş yerlerinde gerek kamu gerekse özel sektördeki o toplu sözleşmelerle elde ettiğimiz ücretlere yapılmasını istiyoruz ve bunu olmazsa olmaz kabul ediyoruz’’ dedi.

Komisyonun Yapısı Değişmeli

Arslan Konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı; ‘’Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun yapısının süratle değişmesi gerekiyor. Komisyon üyeleri içinde hükümetin bu kadar yüksek düzeyde ağırlığının olması gibi konuların gözden geçirilmesi gerekiyor.

Sayın TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, Asgari Ücret Komisyonu'nda yer almamıza rağmen asgari ücrette dayanışma içinde olmamız talebinde bulundu. Biz, bunu, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda görmek istiyoruz. Her işçi konfederasyonu, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda üyeleri oranında temsil edilmeli.

Bu asgari ücrette, bizim yıllardır seslendirdiğimiz vergi konusunu da ele aldık. Türkiye Cumhuriyeti'nde asgari ücrette yapılmış en büyük reformdur. Asgari ücret tutarındaki bütün gelirlerin vergi dışı bırakılması tarihi bir adımdı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonun Biran Önce Toplanması Gerekiyor

Türkiye'nin bu olağandışı, hesaplanamayan, hiç kimsenin hesabında olmayan yeni durumda, bir yıl beklenmeden Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun toplanmasını, bu komisyonla beraber başta kamu çerçeve protokolü ve özel sektörde imzaladığımız toplu sözleşmelere de aynı oranda artışların sağlanması kaydıyla destekliyoruz ve istiyoruz.

Bu sene Ramazanın son günü, aynı zamanda bizim için Birlik, Mücadele ve Dayanışma günü olarak denk geldi. O nedenle konfederasyonumuz, pandemi münasebetiyle ara verdiği kitlesel 1 Mayıs etkinliklerimizi ne yazık ki bu sene de arife günü olması nedeniyle kitlesel bir etkinlik yerine Türkiye'nin her yerinde, 81 ilimizde il başkanlıklarımızın oluşturacağı gruplarla, İstanbul'da da Taksim alanında yine konfederasyonumuz yönetiminden oluşan bir ekiple 1 Mayıs etkinliklerimizi gerçekleştirmiş olacağız."

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz. Zam gerekli mi, gerekli ise ne kadar olmalı?