Asgari Ücrete Zam Anlaşmazlığının Nedeni Belli Oldu

2019 asgari ücret zammı için geri sayım devam ediyor. Önceki gün gerçekleşen komisyon toplantısından sonra gelen açıklamada asgari ücrette yaşanan anlaşmazlığın nedeni belli oldu.

Asgari Ücrete Zam Anlaşmazlığının Nedeni Belli Oldu

2019 asgari ücreti belirlemek için toplanan komisyon, önceki gün ikinci toplantısını düzenledi.

Düzenlenen toplantı sonrası işçi kesimini temsil eden Türk İş ile işveren kesimini temsil eden TİSK' ten önemli açıklamalar geldi. Yapılan açıklamalarda asgari ücretlileri kızdıran bir detay var.

İşçi kesimini toplantıda temsil eden Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, ikinci toplantı sonrası bir basın açıklaması yaptı. Irgat yaptığı açıklamada asgari ücret belirlenmesi için üzerine tartışma çıkan konuyu kamuoyuna açıkladı.

Irgat konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Hedeflenen değil, gerçekleşen enflasyon artı refah payı istiyoruz. Bu konuda bir uzlaşma sağlayamadık ama bir yaklaşım oldu." dedi. Sözlerine "Ülkemiz büyük bir enflasyon oranıyla karşı karşıya kaldı. Bu yaşanan bir gerçek. Toplu iş sözleşmelerimizde de gerçekleşen enflasyon artı ülkenin gelişmişliğine bağlı olarak refah payı talep ederiz." diyerek enflasyondaki taleplerini dile getirdi."

ANLAŞMAZLIK ENFLASYONDA

İşveren kesmi asgari ücrete, hedef enflasyon üzerinden zam yapılmasını istiyor. İşçi kesimi ise asgari ücrete gerçekleşen enflasyonun üzerinde bir zam yapılmasını istiyor. Bu konu üzerine henüz bir anlaşma sağlanamadı. 

2018 yıllık enflasyon şimdiye kadar 21,62 seviyesinde geldi. TÜİK, komisyona önümüzdeki hafta yeni rakamlar sunacak ve Aralık ayı enflasyonunu önümüzdeki hafta sunacak. Sunulacak bu rakam, 2019 yılı asgari ücret zammının belirlenmesi için önemli oalcak.

Berat Albayrak tarafından daha önce yapılan açıklamada 2019 enflasyon hedefi 15,9 olarak verilmişti. Ancak bu açıklama aylar önce yapılmış ve bu açıklamadan sonra enflasyon 25 'lere kadar çıkmıştı. 

Türk-İş olarak bir kişinin yaşam maliyetini kasım ayında 2 bin 385 lira olarak hesapladı. Bunu toplantıda hatırlattığını dile getiren Irgat, "Elimizde kriterlerimiz var. Önümüzdeki hafta TÜİK uzmanı da rakamları açıklayacak. Bizim açıklamalarımız ile TÜİK'in açıklamaları hemen hemen paralel seviyede gidiyor. Önümüzdeki hafta iyi bir noktaya ulaşacağımızı umuyorum. Çalışanların beklentisi doğrultusunda bir sonuç alacağımıza inanıyorum." ifadelerini kullandı.

İşveren kesimi ise şu açıklamayı yaptı:

"Önümüzdeki hafta TÜİK'ten gerekli rakamalar gelmeden herhangi bir şey söylemek çok doğru değil. Geldikten sonra değerlendireceğiz ve muhtemelen son toplantıda bütün değerlendirmelerimizi paylaşacağız."

MASADAKİ TALEPLER

2018 enflasyonu YEP'e göre yüzde 20.8 olacak. Büyüme yüzde 3.8 bekleniyor. Tamamı refah payı sayılırsa: 1.603 x % 20.8 + 1.603 x % 3.8 + 1.603 = 2.000,12 TL (net), 2.532 TL (brüt).

2.000 TL'nin temel alınması sonrası enflasyon ve refah payı ile hesaplama yapılırsa: 1.603 x % 20.8 + 1.603 x % 3.8 +2000= 2.395 TL (net), 3.034 TL (brüt).

Hem enflasyonun yüzde 25 kabul edilmesi hem de refah payı eklenmesi ile 2.000 TL temel alınırsa: 1.603 x % 25 + 1603 x % 3.8 + 2000 = 2.461 TL (net)

İŞVERENİN ÖNERİSİ

2019 enflasyon hedefi olan yüzde 15.9'un dikkate alınmasını istiyor. Buna göre; 1.603 x % 15.9 + 1.603 = 1.857,88 TL (net)

ASGARİ ÜCRET BELLİ OLDUĞU ANDA BİLDİRİMLE HABERDAR OLMAK İÇİN;

Android için >>>> TIKLAYIN

İOS için >>>> TIKLAYIN

Facebook grubu için >>>>TIKLAYIN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.