Asgari Ücret İçin Kritik Tarih: TÜİK Kritik Rakamı Açıklayacak

Türk İş temsilcisi Nazmi Irgat yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Rakamsal pazarlığa başlamadığımız için tam bir sonuç çıkmadı. Henüz daha erken ama TÜİK'in açıklamasından sonra bir sonuç çıkacağını bekliyorum" İşveren kesimini temsil eden TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, şu ifadeleri kullandı: "2018 yılı işsizlik, büyüme ve enflasyon rakamlarını gördük, 2019 yılındaki hedefler çok daha farklı, işsizlik oranları çok daha faklı. Bunların hepsini dikkate alarak bir rakam öngörüp paylaşacağız"

Asgari Ücret İçin Kritik Tarih: TÜİK Kritik Rakamı Açıklayacak

Türk İş temsilcisi Nazmi Irgat yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Rakamsal pazarlığa başlamadığımız için tam bir sonuç çıkmadı. Henüz daha erken ama TÜİK'in açıklamasından sonra bir sonuç çıkacağını bekliyorum" İşveren kesimini temsil eden TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, şu ifadeleri kullandı: "2018 yılı işsizlik, büyüme ve enflasyon rakamlarını gördük, 2019 yılındaki hedefler çok daha farklı, işsizlik oranları çok daha faklı. Bunların hepsini dikkate alarak bir rakam öngörüp paylaşacağız"

13 Aralık 2018 Perşembe 13:48
Asgari Ücret İçin Kritik Tarih: TÜİK Kritik Rakamı Açıklayacak

Asgari ücret tespit komisyonunun ikinc itoplantısı sona erdi.

2019 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için geçtiğimiz hafta toplanan asgari ücret tespit komisyonu, bugün ikinci toplantısını düzenledi. Sona eren toplantının ardından işçi ve işveren kesimini temsil eden sendikalardan açıklama geldi. 

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) ev sahipliğindeki toplantının başkanlığını Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder yaptı.

Yaklaşık iki saat süren görüşmelerin ardından basın mensuplarının karşısına geçen Nazmi Irgat, şu ifadeleri kullandı:

"Şunun farkındayız, asgari ücretle çalışan arkadaşlarımızın büyük beklentileri var. Bu konuda dersimize iyi çalışıyoruz. Ülkemizin içerisinde bulunduğu şartlar ama en önemlisi de çalışanların içerisinde bulunduğunu şartları göz önünde bulundurarak en iyisini yapmaya çalışacağız."

TÜİK'TEN ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA RAKAMLAR GELECEK

Türk-İş olarak bir kişinin yaşam maliyetini kasım ayında 2 bin 385 lira olarak hesapladıklarını anımsatan Irgat, "Elimizde kriterlerimiz var. Önümüzdeki hafta TÜİK uzmanı da rakamları açıklayacak. Bizim açıklamalarımız ile TÜİK'in açıklamaları hemen hemen paralel seviyede gidiyor. Önümüzdeki hafta iyi bir noktaya ulaşacağımızı umuyorum. Çalışanların beklentisi doğrultusunda bir sonuç alacağımıza inanıyorum." dedi.

TÜRK İŞ 'İN NET TALEBİ NE?

Türk-İş'in net talebinin ne olduğunu sorulması üzerine Irgat, "Hedeflenen değil, gerçekleşen enflasyon artı refah payı istiyoruz. Bu konuda bir uzlaşma sağlayamadık ama bir yaklaşım oldu. Ülkemiz büyük bir enflasyon oranıyla karşı karşıya kaldı. Bu yaşanan bir gerçek. Toplu iş sözleşmelerimizde de gerçekleşen enflasyon artı ülkenin gelişmişliğine bağlı olarak refah payı talep ederiz." yanıtını verdi.

2 BİN TL'NİN ÜSTÜ

Irgat, 2 bin lira gibi bir rakamın kamuoyunda yerleştiğini kendilerinin 2 bin liranın üzerinde bir değerlendirme yapılmasını arzu ettiklerini ifade ederek "Rakamsal pazarlığa başlamadığımız için tam bir sonuç çıkmadı. Henüz daha erken ama TÜİK'in açıklamasından sonra bir sonuç çıkacağını bekliyorum. Mevcut asgari ücretle geçinebilmek için sihirbaz olmak lazım. Mevcut bin 603 liranın geçerliliğinin kalmadığını tüm kamuoyu biliyor." değerlendirmesini yaptı.

KRİTİK TARİH ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç  ise yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

"Bu konuda çeşitli görüşlerimiz oldu. Gerek enflasyon gerek işsizlik gerekse de büyüme rakamları üzerinde görüşlerimizi illettik. Biz asgari ücrette mevcut çalışanları değil, yatırımcılarımızı, iş bekleyen işsizlerimizi de düşünerek belirlemek üzere bir aradayız. Asgari Ücret Tespit Komisyonu tüm saygınlığıyla çalışmalarına devam ediyor. Önümüzdeki hafta TÜİK'ten rakamlar geldikten sonra muhtemelen takip eden hafta, temennimiz oy birliğiyle asgari ücretin açıklanması olacak.

Burada dikkat ettiğimiz şeylerden biri de özellikle hükümetimizin enflasyonla mücadele programının desteklenmesi. Onun için çaba göstermeye devam edeceğiz. Umuyorum bu doğrultuda bir sonuç çıkacak ortaya."

İŞVEREN TARAFININ TEKLİFİ

Koç açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Önümüzdeki hafta TÜİK'ten gerekli rakamalar gelmeden herhangi bir şey söylemek çok doğru değil. Geldikten sonra değerlendireceğiz ve muhtemelen son toplantıda bütün değerlendirmelerimizi paylaşacağız. 2018 yılı işsizlik, büyüme ve enflasyon rakamlarını gördük, 2019 yılındaki hedefler çok daha farklı, işsizlik oranları çok daha faklı. Bunların hepsini dikkate alarak bir rakam öngörüp paylaşacağız. Önerilerimiz, asgari ücret desteğinin artarak devam etmesi, işsizlik sigortası işveren hissesinin 2019 yılında alınmaması ve vergi dilimleri, kesinti oranlarının mutlak suretle gözden geçirilmesi ve buna bağlı olarak asgari geçim indirimi tekrar dikkate alınması. Bunları tekrar dile getirdik."

İŞTE MASADAKİ İKİ TALEP

2018 enflasyonu YEP'e göre yüzde 20.8 olacak. Büyüme yüzde 3.8 bekleniyor. Tamamı refah payı sayılırsa: 1.603 x % 20.8 + 1.603 x % 3.8 + 1.603 = 2.000,12 TL (net), 2.532 TL (brüt).

2.000 TL'nin temel alınması sonrası enflasyon ve refah payı ile hesaplama yapılırsa: 1.603 x % 20.8 + 1.603 x % 3.8 +2000= 2.395 TL (net), 3.034 TL (brüt).

Enflasyonun yüzde 25 olarak alınması ve 2.000 TL temel ücretin üzerine eklenmesi de masaya getiriliyor: 1.603 x % 25 +2000 = 2.400,75 TL (net)

Hem enflasyonun yüzde 25 kabul edilmesi hem de refah payı eklenmesi ile 2.000 TL temel alınırsa: 1.603 x % 25 + 1603 x % 3.8 + 2000 = 2.461 TL (net)

İŞVERENİN ÖNERİSİ

2019 enflasyon hedefi olan yüzde 15.9'un dikkate alınmasını istiyor. Buna göre; 1.603 x % 15.9 + 1.603 = 1.857,88 TL (net)

Üçüncü toplantı önümüzdeki hafta bugün yapılacak.

Kamubulteni.com  | Ankara

Son Güncelleme: 13.12.2018 15:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
gamsız 2018-12-13 14:59:55

neyin 3.toplantısı bu arkadas, savas hazırlıgımı var 100 mılyar zammı yapıcaksınız neyse pardon gemiciklerinizi düşünüyorsunuz sizde haklısınız neyse koyunlara selam