Araba Alımında Taksitin Detayları: Sıfır mı 2. El Arabada mı Taksit Olacağı Açıklandı

Son dakika haberi: Araba alımı satımı ile ilgili beklenen açıklama geldi. Sektör temsilcileri, araba alımında taksit hakkında bilgi verdi.

Araba Alımında Taksitin Detayları: Sıfır mı 2. El Arabada mı Taksit Olacağı Açıklandı

Arabada taksitlerle ilgili son dakika açıklaması geldi.

Resmi Gazete'de geçen gün bir düzenleme yapıldı ve araba alımı satımına taksitlendirme getiriildi. Taksitlendirme ile ilgili açıklama geldi. 

Resmi Gazete'de yayımlanan Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmeliği için açıklama yapan sektör temsilcisi, "Yapılan vadeyle beraber orta sınıf araçlardaki satış biraz daha hızlanacak. Çünkü 6-7 aydır otomotiv sektörünün durağana geçtiği bir sezon yaşıyoruz. Eylül ayının ortalarından sonra satışlar durdu. 2020'nin ortalarında çok ciddi bir fiyat artışı ve sirkülasyonu vardı. Akabinde de fiyatlarda yüzde 20'ye gerileme oldu. Piyasada da ciddi bir daralma oldu. İnşaat ve otomotiv sektörü gerçekten Türkiye'nin lokomotif sektörlerinden olduğu için durduğunda sıkıntı oluyor. Bundan dolayı bakanlığın böyle bir tasarrufu oldu. Bu uygulama, aslında var olan bir uygulamaydı, taksit yapılıyordu ama yasallaştı. Bu gelişmenin 15 Nisan'dan sonra etkilerini göreceğiz. İkinci elde fiyatların biraz daha oturacağını düşünüyoruz. Artış beklemiyoruz ama düşüş de olmayacaktır. Bundan sonra da piyasada hareket olacağını, özellikle de 120-200 bin TL fiyat aralığında olan araçlarda hareket bekliyoruz. Bununla birlikte faiz indiriminin de olmasını bekliyoruz. Vatandaşın alım gücü düştü. İnsanlar almak istiyorlar ama fonlanması gerekiyor. 2020'de yapılan fonlamalar ile ciddi bir hareket kazanılmıştı. Otomotiv sektörü de gelişme ve kalkınmada aldığı puanlar ile katkı sağlamıştı"  dedi.

Açıklamanın devamında, "Bizim 2021 yılından beklentimiz nisandan sonra piyasanın hareketleneceğini bekliyoruz. Sıfır araçların satışlarının etkilenmesi ikinci eli de hareketlendirir. Normalde sıfır satışı artınca ikinci el satışı azalır diye düşünülür ama işleyiş öyle değil. Bugün sıfır araç alanların çoğunun kinci el aracı var. Bu durumda kendi aracını satınca ikinci elde de bir sirkülasyon olacak. Bunun da ikinci ele bir hareket getireceğine inanıyorum" denildi.

SIFIR MI İKİNCİ EL Mİ?

Söz konusu kampanyanın sıfır arabalar için olduğu bildirildi. 

Sizce ikinci el araba alımı satımında da olmalı mı? Aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz.