Altın ve dolar biriktirenler eyvah diyecek! O tarihte piyasalarda kıyamet kopacak

Son dönemde milyonlarca yatırımcı, eldeki varlıklarını değerlendirmek için farklı yatırım kollarını tercih ediyor. Ancak, ekonomi uzmanları şimdi dolar ve altın yatırımcılarını uyarıyor: Büyük bela kapıda! İşte detaylar...

Altın ve dolar biriktirenler eyvah diyecek! O tarihte piyasalarda kıyamet kopacak

Son dönemlerde, milyonlarca yatırımcı ellerindeki varlıkları değerlendirme konusunda farklı yatırım kollarına yöneliyor. Ancak, dünya ekonomisindeki belirsizlikler ve jeopolitik gerginlikler, özellikle dolar ve altın gibi güvenli limanlara olan talebi artırıyor.

Ünlü bir ekonomist, yakın zamanda yaptığı açıklamada, dolar ve altın piyasalarında büyük bir kıyametin kopacağını öne sürdü. Bu uyarı, yatırımcıların endişelerini artırırken, piyasalardaki dalgalanmaların ne denli ciddi bir boyuta ulaşabileceği konusunda da kafa karışıklığı yaratıyor.


DOLARIN VE ALTININ GELECEĞİNDE NE BEKLİYOR? UZMANLAR AÇIKLADI!

DOLARIN VE ALTININ GELECEĞİNDE NE BEKLİYOR? UZMANLAR AÇIKLADI!

Ünlü ekonomist Evren Devrim Zelyut, dolar ve altın yatırımcılarına önemli bir uyarıda bulundu. Zelyut'un analizlerine göre, Türkiye ekonomisi önemli risklerle karşı karşıya ve alınacak önlemler olmazsa dolar ve altın fiyatlarında sıkıntılı günler bekleniyor.

Zelyut'un değerlendirmelerine göre, ocak, şubat ve mart aylarında ülke ekonomisindeki açık 513,4 milyar TL'yi bulmuş durumda ve bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre %105 artış gösteriyor. Ayrıca, faiz giderlerinde yaşanan artış da dikkat çekici; son üç ayda 250 milyar TL harcanmış ve bu, geçen yıla göre 148 milyarlık bir artış anlamına geliyor.

Zelyut'un uyarısı, Türkiye'nin döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalara dikkat çekiyor. Jeopolitik riskler ve dış sermaye girişlerindeki azalma, doların 41-43 aralığında sabitlenmesini zorlaştırabilir ve bu da beklenenin aksine kurun yükselmesine neden olabilir. Bu durumda, dolar ve altın yatırımı yapanlar için hayal kırıklığına sebep olabilir.

Zelyut, bireylerin ve şirketlerin bu ekonomik tabloyu göz önünde bulundurarak tedbir almaları gerektiğini vurguluyor. Türkiye'nin ekonomik risklerle karşı karşıya olduğunu belirten Zelyut, bu zorlu süreçte doğru hamlelerin yapılması gerektiğini ifade ediyor.

Zelyut'un analizlerine göre, hükümetin alacağı önlemler olmazsa dolar kurunun 41 ile 43 arasında seyredeceği belirtiliyor. Ancak, bu önlemlerin bireyler veya şirketler tarafından alınamayacağına dikkat çeken Zelyut, hükümetin acil bir şekilde gereken adımları atması gerektiğini vurguluyor. Zelyut, önlemlerin şimdiden alınması gerektiğini ifade ederek, yıl sonunda dolar kurunu belirlenen aralıkta tutabilmek için zamanında adımların atılması gerektiğine işaret ediyor.

Zelyut'un altınla ilgili yorumları da dikkat çekiyor. Jeopolitik sıkıntılar altının gücünü artırıyor ve İsrail'den gelebilecek olumsuz haberler altın fiyatlarında dalgalanmalara neden olabilir. Ancak, Zelyut'un belirttiği gibi, olası bir jeopolitik istikrar durumunda altında bir yatay seyir oluşabileceği öngörülüyor.

Önümüzdeki dönemde dolar ve altın fiyatlarında yaşanabilecek olası dalgalanmalar karşısında, yatırımcıların ve işletmelerin dikkatli olmaları ve uzman görüşlerini takip etmeleri önem taşıyor.