Alkol, Sigara, Beyaz Eşya, MTV ve Benzinde 2019 Zamları Belli Oldu

Meclis bütçe mesaisine başladı. Bütçe görüşmelerinin başlaması ile birlikte yeni yılda alkollü içecekler, sigara, beyaz eşya ile motorlu taşıtlar ve akaryakıta gelecek zam miktarları da belli olmaya başladı.

Alkol, Sigara, Beyaz Eşya, MTV ve Benzinde 2019 Zamları Belli Oldu

Hürriyet'ten Neşe Karangil, bugün kaleme aldığı yazısında 2019 yılı ÖTV zamlarını yazdı.

2019 yılı bütçesi önceki gün TBMM'ye gönderildi. "Kısa vadede fiyat istikrarını ve finansal istikrarı yeniden tesis etmek, ekonomide dengelenmeyi ve bütçe disiplinini sağlamak, sıkı para ve maliye politikalarını eş güdüm içersinde yürütmek" olarak belirlenen bütöenin görüşmeleri başladı.

Yeni yıldaki gelir vergilerinde enflasyon etkisi dikkatleri çekti. Her yıl bütçe TBMM'ye sunulduğunda merakla beklenen sigara vergilerindeki artış gelecek önümüzdeki yıl yüzde 2.8 civarında olacak. ÖTV'ye bağlanna akaryakıt zamları ise 2019 yılında yüzde 20.2 oranında olacak. Bu yıl önce 68.4 milyar lira olarak tahmin edilen petrol ürünlerinden alınan ÖTV, 2019 yılı bütçe tasarısında revize edilerek 57.2 milyar lira belirlendi. 2019'da ise akaryakıt ürünlerinden alınacak ÖTV geliri 68.7 milyar lira olarak öngörüldü.

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ 15.4 ARTACAK

Bütçe tasarısına ayrıntılı şekilde baktığımızda, B cetveline göre motorlu taşıtlardan alınan ÖTV, yüzde 15.4 oranında artacak. 2018 yılında 20.5 milyar lira olarak tahmin edilen motorlu taşıtlar üzerinden alınan ÖTV'nin 20.8 milyar lira seviyesine çıkması bekleniyor. 2019 yılında ise motorlu taşıtlar üzerinden alınan ÖTV'den 24 milyar lira gelir elde edilecek.

BEYAZ EŞYALARDA ÖTV

Buzdolabı, çamaşır makinesi gibi beyaz eşyadan alınan ÖTV'nin, 2019'da yüzde 47.6 oranında artması bekleniyor.  Bu yıl 6.3 milyar lira olacağı öngörülen ÖTV gelirinin gelecek yıl 8.3 milyar lira olması bekleniyor.

ALKOLLÜ İÇECEKLER

Alkollü içkiler için ÖTV  artışı yüzde 23.9  oranında olacak. Alkollü içkilerde bu yılın başında 10.5 milyar lira öngörülen gelir yıl sonunda 12.3 milyar lira  seviyesinde gerçekleşecek. Böylece alkollü içkilerden 2.3 milyar lira daha fazla vergi gelecek. Enflasyon sepetinde etkili olan sigara üzerinden alınan ÖTV 2019 yılında yüzde 2.8 oranında artacak. Bu yılın başında 37.7 milyar lira olarak öngörülen sigara üzerinden alınan ÖTV yıl sonunda 44.4 milyar lirayı bulacak. Sigaradan alınan ÖTV gelirleri yılın başında tahmin edilenden 6.9 milyar lira daha fazla gelir getirecek.

Kamubulteni.com  |  Ankara