Akaryakıta Bir Yılda Kaç Kere Zam Geldi. EPGİS Verileri

Akaryakıt fiyatları ülke genelinde 14 TL'yi geçmiş durumda. Benzin fiyatı son olarak 19 Ocak gece yarısından itibaren gelen 46 kuruş zam ile beraber rekor seviyelere ulaştı. Motorinin litre fiyatı da 14 TL lira seviyelerinde satılıyor.

Akaryakıta Bir Yılda Kaç Kere Zam Geldi. EPGİS Verileri

EPGİS'in 2021 yılına ait akaryakıt fiyatları verileri açıkladı. Akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından kamuoyuna ilan ediliyor. EPGİS'in verilerine göre, 2021 yılında akaryakıt fiyatlarına toplamda 79 kez zam yapıldı. Benzin fiyatı bir yılda 10 lira 38 kuruş zamlandı.

Akaryakıt Fiyatlarına Bir Yılda 79 Kez Zam

Verilere göre, 2021 yılında benzine 33, motorine 28, LPG’ye ise 18 kez olmak üzere akaryakıta toplamda 79 kez zam yapıldığı belirlendi. Zamların bir kısmı doğrudan pompa fiyatına yansırken, bir kısmıysa Özel Tüketim Vergisi’nden (ÖTV) karşılandı. Buna rağmen benzin fiyatı bir yılda 10 lira 38 kuruş zamlandı.

Motorinin Litre Fiyatına 28 Kez Zam Yapıldı

Motorinin litre fiyatı tarafındaysa 2021’de 28 kez zam yapıldı. Bir yılda motorin toplamda 8 lira 78 kuruş zamlandı. Geçen yıl pompa fiyatına yansıtılan, 1 liranın üstünde iki zam gören motorine sadece aralıkta 2 liranın üstünde zam yapıldı.

LPG Litre Fiyatına 28 Kez Zam Yapıldı

Geçen yıl LPG ise 18 kez zam gördü. LPG fiyatı toplamda 5 lira 98 kuruş artarken, zamların çoğu pompa fiyatına yansıdı. Benzin ve motorindekinden farklı olarak, LPG en çok zammı beş defa ile aralık değil kasım ayında gördü.