Akaryakıt Fiyatları İçin Korkutan Açıklama 40 TL'yi Geçebilir

Akaryakıt fiyatlarına gelen üst üste zamlar sonrası motorin 30 TL’yi geçerken benzinde 30 TL’ye yaklaştı. Konu ile ilgili bomba bir iddia ortaya atıldı. Motorinin 40 TL olacağı tarih açıklandı.

Akaryakıt Fiyatları İçin Korkutan Açıklama 40 TL'yi Geçebilir

Akaryakıtla ilgili korkutan haberi CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın dile getirdi. Motorin fiyatları ile ilgili korkutan senaryoyu paylaşan Akın, akaryakıtın Ağustos ayında 40 TL’yi geçebileceğini söyledi.

Partinin Youtube kanalında açıklamalarda bulunan Ahmet Akın, “Akaryakıttaki artış tüm dünyada fiyatlar arttığı için değil yanlış ekonomi politikaları yüzünden Türkiye’de pahalı. 7 aylık süreçte dolar, brent petrol ve Türk Lirası’ndaki değişimleri masaya yatırıp incelemek yeterli. Yüzde 99 oranında bağımlı olduğumuz petrol fiyatları uluslararası petrol fiyatı ve dolar kurundaki değişimle belirleniyor. 19 Kasım’da dolar 9,99 TL. Brent petrol fiyatı ise 78 dolar. O dönemde Türkiye’de benzinin pompa fiyatı 8,49 TL, motorin ise 8,27 TL. Aradan 11 gün geçiyor ve dolar 13,68 TL. Brent petrol ise 67 dolar. Benzin 9,75 TL, mazot ise 9,86 kuruşa satılıyor. Çünkü dolar TL karşısında yüzde 37 değer kazandı. Dolar arttıkça akaryakıta zam geliyor” ifadelerini kullandı.

Akın sözlerine şöyle devam etti:

“Aralık 2021’de dolar TL karşısında tarihi rekor kırıyor. TL 17 Aralık’ta bir ay öncesine göre yüzde 65 değer kaybediyor. Uluslararası piyasalarda ise brent petrol yüzde 10 düşüyor. O tarihte benzin bir önceki aya göre yüzde 29, mazot ise yüzde 26 zamlanıyor. 24 Aralık’ta ise doların 11 TL seviyelerine geri çekilmesi ve brent petrolün bir ay öncesine göre yüzde 6 değer kaybetmesine rağmen bir ay öncesine göre yüzde 38, motorin yüzde 40 zamlandı. Bugün dolar 17,38, brent petrol 113 dolar. Türk Lirası’ndaki değer kaybı 7 ayda yüzde 75. Brent petrol 7 ayda yüzde 45 artmış. Bugün benzin 27,63 TL, motorin ise 30 TL’den satılıyor. Benzin 7 ayda yüzde 225, motorin ise yüzde 264 zamlandı. Geçen 7 ayda Türk Lirası dolar karşısında yüzde 70 değer kaybetti. Bunların kesinlikle uluslararası piyasalarla alakalı olmadığını görüyoruz. Bir de OECD ülkeleri ‘bizim ülkelerimizde enerji enflasyonu yüzde 26’ diye açıklama yapıyor. Yanlış politikalar, doların yükselmesi ve akaryakıt üzerinden alınan vergiler benzin istasyonlarını vergi dairesine çevirdi.

Ben bundan yaklaşık 1 ay önce ‘mazot 30 lirayı geçecek’ dediğim zaman beni ‘manipülasyon yapıyor’ diyerek bombardımana uğrattılar. Ama geldiğimiz nokta 30 TL” diyen Ahmet Akın, “Ne olacak şimdi? Net olarak söyleyeyim: Motorin Ağustos ayında 40 lirayı bulabilir. İktidarın müdahale etmemesi durumunda da tüketimin artacağı yaz aylarında hatta akaryakıt fiyatları 40 lirayı dahi geçebilir. Böyle giderse kaçınılmaz bir durum bu. Ekonomide yangın büyük ve büyümeye de devam ediyor”

KAMU İLANLARI VE MEMUR ALIMLARINDAN ANLIK OLARAK HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN.

 

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDEREK TÜM İLANLARDAN ANINDA HABERDAR OLUN!

 /  /