AK Parti'den Flaş Af Açıklaması: Af Gerekçelerine Katılmıyorum

AK Parti 'den mahkumlara af ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Hayati Yazıcı yaptığı açıklamada af teklifi hakkında, "Gerekçelere saygı duyarım ama bu gerekçeler bu teklifin Meclis'ten geçirilmesini mutlaka haklı hale getiren gerekçeler olduğu görüşlerine katılamam" dedi.

AK Parti'den Flaş Af Açıklaması: Af Gerekçelerine Katılmıyorum

AK Parti 'nde MHP'nin mahkumlara af teklifine ilişkin önemli açıklama geldi.

MHP geçtiğimiz günlerde, kader mahkumlarına af için bir teklif hazırladı ve TBMM'yegönderdi. Bu tasarı, 1 Ekim tarihinde TBMM'nin açılmasının ardından görüşülecek. Bu tasarı ile ilgili AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı'dan bir açıklama geldi.

CNN Türk canlı yayınına katılan ve gündeme ilişkin konuları değerlendiren Yazıcı, MHP'nin hazırladığı af teklifinin üzerinde çalıştıklarını söyleyerek, "Gerekçelere saygı duyarım ama bu gerekçeler bu teklifin Meclis'ten geçirilmesini mutlaka haklı hale getiren gerekçeler olduğu görüşlerine katılamam" ifadelerini kullandı.

FETÖ'CÜ HAKİM VE SAVCILARIN HÜKÜMLERİ

Hayati yazıcı, açıklamasının devamında af meselesinin, FETÖ'cü hakim ile savcıların görevde olduğu dönemleri değerlendirerek görüşeceklerini söyledi ve "Bu süreçte özellikle FETÖ'cü olarak nitelenen hakim ve savcıların yargısal faaliyetler çerçevesinde oluşturdukları hükümler neticesinde cezaevinde kalanlardan söz edilmesinin bir gerçeklik payı var ama bunu nasıl ayırt edeceksiniz?" ifadelerini kullandı.

Yazıcı açıklamasının devamında ise, "Burada 'haksız yargı'dan söz edilir. Haksız yargılamayı giderecek uygulamalar var. Karar tashih var, iade-i muhakeme var. Bunları dener bunu yaparsınız. Topyekün cezaevlerini boşaltacak bir af olamaz. Teklife göre cezalar 5 sene ertelenecek. Benzer bir suç işlenmesi halinde infaz devam edecek. Demek ki bir 'haksız yargı' durumu söz konusu değil." ifadelerini kullandı.

BU ÇOK KARMAŞIK BİR DURUM

Af teklifiyle ilgili olarak ayrıca Yazıcı, "Bu çok karmaşık bir konu. Bunu çok iyi irdelememiz gerekir" ifadelerini kullandı ve şu şekilde devam etti:

"Bu konuyla ilgili en önemli çalışmayı Adalet Bakanlığı yapacak. Biz de AK Parti olarak elbette ki bu konuyu gündeme alıp inceleyecek ve görüşümüzü kamuoyu ile paylaşacağız. 'Bu tamam ne güzeldir' dememiz mümkün değil. 'Kötüdür kesinlikle böyle bir şey olmaz' dememiz de doğru değil."

Kamubulteni.com | Ankara