AK Parti, Asgari Ücret Zammının Belli Olacağı Tarihi Açıkladı-İşte Zamda Son Rakamlar

Son dakika haberi: Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2021 asgari ücret zammının açıklanacağı tarihi verdi.

AK Parti, Asgari Ücret Zammının Belli Olacağı Tarihi Açıkladı-İşte Zamda Son Rakamlar

Son dakika : Asgari ücret görüşmeleri başladı.

2021 yılı asgari ücret görüşmeleri az öncex başladı. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu az önce toplantı ve ilk toplantı online olacak yapılacak. 

TARAFLAR KİM?

Asgari ücret komisyonunda 3 kesim var. İşçi kesimini temsil eden Türk İş Sendikası. İşveren kesimini temsil eden TİSK ve hakem konumunda olan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı.

HÜKÜMETTEN AÇIKLAMA

Bakan Selçuk açıklamasında, "Bakanlık olarak çalışanlarımızı, işçilerimizi, işverenleri sosyal koruma kalkanı altında birçok programı hayata geçirdik. İşçi ve istihdamı korumak için KÇÖ, nakdi ücret desteği gibi ücretleri verdik. Vatandaşlara direk aktarılan toplam para 2 milyar lirayı aşmış durumda.

AY SONUNDA AÇIKLANACAK

Asgari ücretin tespiti konusunda tüm taraflar tekliflerini verecek. Biz de ay sonunda kararımızı vereceğiz. " dedi.

"2019'da enflasyon yüzde 11'di. Biz 2020'de asgari ücreti 2943 Lira brüte çıkardık. Asgari ücrette gerçekleşen enflasyonun neredeyse 3 puan üzerinde bir iyileştirme yaptık. 18 yıllık dönemde 1.5 kat artış olmuş durumda. Aralık ayının sonuna kadar bütün tarafların sunumlarını dinleyecek ve bir karara Aralık ayının sonunda açıklayacağız. Vergi kaybının da önüne geçtik. "

İşsizlik oranımız yüzde 13.2 seviyesinde. Biz inanıyoruz ki 2021'de işsizlik oranını 12.9'un altına getireceğiz. "

Komisyon çalışmalarını Aralık ayı boyunca sürdürecek. Diğer görüşmeler Türk İş ve TİSK'in ev sahipliğinde olacak. 2 ve 3'üncü görüşmeler sonrası bakanlığın ev sahibinde son görüşme olacak. İnşallah son toplantıda duruma bakarak dijital ya da yüz yüze kararı alacağız. Asgari ücretin işçi ve işverene uygun seviyede belirleneceğini bekliyorum. Asgari ücretin bütün vatandaşlarımıza hayırlar getirmesini temenni ediyorum."

4 TOPLANTI OLACAK

Asgari ücret tespit komisyonu Aralık ayı sonuna kadar 4 defa toplanacak ve Aralık'ın son haftasındaki toplantının ardından zam kararı açıklanacak.

TEKLİFLER

Muhalefet partileri asgari ücret tekliflerini şu şekilde açıkladı:

CHP: 3100 TL.

İYİ Parti: 3000 TL

HDP: 4000 TL.

Saadet Partisi: 8085 TL.

DSP: 3533 TL

ENFLASYONA GÖRE HESAP

Yıllık enflasyonun yüzde 14 olması durumunda asgari ücrete yapılması beklenen zamlar şu şekilde:

Yüzde 14 zam durumunda: 2 bin 672 TL.

Yüzde 14 enflasyon + yüzde 3 refah payı: 2 bin 719 TL.

Yüzde 14 enflasyon + Yüzde 5 refah payı: 2 bin 765 TL.