ABD Ekonomisinde Tarihi An! Milli Borç Sınırı Aşıldı...

ABD Hazine Bakanlığı ülkenin borç miktarını açıkladı. Buna göre, ABD’nin milli borcu ilk kez 33,04 trilyon dolara ulaştı.

ABD Ekonomisinde Tarihi An! Milli Borç Sınırı Aşıldı...

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı, ülkenin milli borcunu 33,04 trilyon dolar olarak açıkladı. Bu rakamla beraber ülkenin borcu tarihi seviyelere yükseldi.

ABD’nin Borcu Artmaya Devam Ediyor

ABD Kongresinin, 2023 mali yılının sona ereceği eylül sonunda yeni bir geçici bütçeyi geçirerek hükümetin kapanmasını önlemeye çalıştığı bir dönemde, ülkenin borcu tarihi seviyelere yükseldi. Amerika'nın uzun vadeli mali zorluklarını ele almaya yönelik çalışmalar yürüten Peter G. Peterson Vakfı Üst Yöneticisi Michael Peterson, konuya ilişkin açıklamasında, kanun yapıcılar kısa vadeli bir mali krizden diğerine sürüklenirken, ABD'nin milli borcunun trilyonlarca dolar artmaya devam ettiğini belirtti.

Borç Sınırı Aşıldı

Ülkede haziranda yaşanan borç limiti "hesaplaşmasının" ardından 32 trilyon dolarlık borç sınırının aşıldığını aktaran Peterson, politika yapıcıların, Amerikalıların gerçek mali problemlerine çözüm getirmeyen partizan kavgalar yerine temel sorun olan borcun kendisine odaklanmasını istediğini ifade etti.

ABD, 19 Ocak'ta 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşmış, ABD Hazinesi limiti aşmamak ve olası bir temerrüdü önlemek için olağanüstü önlemler almaya başlamıştı. Borç limitine ilişkin uzun süren müzakereler sonrası Kongre'de anlaşma sağlanmış ve ABD Başkanı Joe Biden haziranda borç limitinin artırılarak ülkenin temerrüde düşmesini önleyecek yasa tasarısını imzalamıştı.