1177 TL Maaş Başvuru Şartları Açıklandı: Başvurular Alınacak

İşini kaybedenlere, işsizlik maaşı almaya hak kazanamayanlara, kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayanlara ve ücretsiz izne ayrılanlara ayda 1177 TL 'lik ödeme yapılacak. Başvuru şartları Resmi Gazete 'de yayımlandı.

1177 TL Maaş Başvuru Şartları Açıklandı: Başvurular Alınacak

İşini kaybedenlere, işsizlik maaşı almaya hak kazanamayanlara, kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayanlara ve ücretsiz izne ayrılanlara ayda 1177 TL 'lik ödeme yapılacak. Başvuru şartları Resmi Gazete 'de yayımlandı.

17 Nisan 2020 Cuma 12:08
1177 TL Maaş Başvuru Şartları Açıklandı: Başvurular Alınacak

Ayda 1177 TL 'nin kimlere verileceği netleşti.

Coronavirüse arşı alınan önlemlere yenileri eklendi. Resmi Gazete 'nin bugünkü sayısında yayımlanan kararda, kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayanlara, ücretsiz izne ayrılanlara ve işsizlik maaşı alamayacak vatandaşlara ayda 1177 TL (Vergi kesintisi sonrası 1166 TL) maaş verileceği bildirildi. 

Resmi Gazete 'de yayımlanan düzenleme şu şekilde:

17.04.2020 tarihinde iş sözleşmesi bulunmakla birlikte 4857 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesi uyarınca işveren tarafından ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan işçiler ile 15/3/2020 tarihinden sonra 51 inci madde kapsamında iş sözleşmesi feshedilen ve bu Kanunun diğer hükümlerine göre işsizlik ödeneğinden yararlanamayan işçilere, herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almamak kaydıyla ve 4857 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesinde yer alan fesih yapılamayacak süreyi geçmemek üzere, bu süre içinde ücretsiz izinde bulundukları veya işsiz kaldıkları süre kadar, Fondan günlük 39,24 Türk lirası nakdi ücret desteği verilir. Yapılan ödemelerden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılamaz.

Birinci fıkra kapsamında ücretsiz izne ayrılarak nakdi ücret desteğinden yararlanan işçinin fiilen çalıştırıldığının tespiti halinde işverene, bu şekilde çalıştırılan her işçi ve çalıştırıldığı her ay için ayrı ayrı olmak üzere fiilin işlendiği tarihteki 4857 sayılı Kanunun 39 uncu maddesince belirlenen aylık brüt asgari ücret tutarında çalışma ve iş kurumu il müdürlüklerince idari para cezası uygulanır ve ödenen nakdi ücret desteği ödeme tarihinden itibaren işleyecek kanuni faizi ile birlikte işverenden tahsil edilir.

GSS MÜJDESİ

Bu madde kapsamında nakdi ücret desteğinden yararlananlardan 5510 sayılı Kanuna göre genel sağlık sigortalısı veya genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi kapsamına girmeyenler, aynı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılırlar ve genel sağlık sigortasına ilişkin primleri Fondan karşılanır.

 Bakanlık, nakdi ücret desteğine ilişkin ödeme usul ve esaslarını belirlemeye ve bu maddenin uygulanmasına ilişkin ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye yetkilidir."

BAŞVURULAR ALINACAK

1166 TL 'lik aylık ödeme için başvurular alınacak. Bşavurular önümüzdeki günlerde başladığı anda bildirimle haberdar olmak için mobil uygulamamızı indirin:

Android için >>>> TIKLAYIN

İOS için >>>> TIKLAYIN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.