Yeni Kısıtlamalar Hakkında Açıklama: Kamu ve Özel Sektörde Mesai Saatleri Önerisi

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan bir son dakika açıklamasında bulundu. Prof. Dr. Ceyhan yaptığı açıklamada koronavirüse karşı alınması gereken 5 önemli tedbiri ve kısıtlamaları aktardı.

Yeni Kısıtlamalar Hakkında Açıklama: Kamu ve Özel Sektörde Mesai Saatleri Önerisi

Özel sektör ve kamu personelleri için önemli öneri.

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan yaptığı son dakika açıklamasında koronavirüse karşı nasıl başarılı olunacağını 5 adımda anlattı. 

Hürriyet 'ten Meltem Özgenç 'e açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Ceyhan, kamuda ve özel sektörde alınması gereken yeni önlemleri değerlendirdi. 5 adımda virüs ile başa çıkılabileceğini söyleyen Prof. Dr. Ceyhan, çalışma saatlerine değindi. 

İLK ADIM

İlk adımda işyerlerinde mesai saatlerinin değişmesi gerektiği, mesai saatlerinin değişmesi ile toplu taşımada yığılmaların önüne geçileceğine yer verildi. 

İKİNCİ ADIM

Toplanmalara, arkadaş, akraba ziyaretlerinde sınırlama olmalı. Toplanmalar 10 kişiyi ,taziye ziyaretleri 15 kişiyi geçmemeli. 15 'ten az kişi olmalı ve içerdeki kişiler çıktığında başka kişiler gelmeli. Maske ve mesafe kuralına uyularak tabi.

Asker uğurlamalarında en fazla 25 kişi olmalı. Düğün ve nişanlarda metrekareye göre kişi sayısı sınırlaması olmalı.

ÜÇÜNCÜ ADIM

İnsanların gittikleri adresler , gittikleri yerler kaydedilmelidir. Bununla birlikte ne büyük sorun ortadan kalkar. İnsanlar gittikleri adresleri kaydedecek ve gittikleri yerler belli olacak. Bu yöntemle filyasyon çalışmaları daha iyi yapılacak. 

DÖRDÜNCÜ ADIM

Günde en az 100 bin civarında test yapılmalı ve test politikaları değişmeli. Bu kişi hasta mı şeklinde yapılan testlerin yanı sıra bu kişi virüsü bulaştırır mı diye de test yapmalı. 

Özellikle aşağıdaki personellere test yapılmalı. Çünkü bulaştırma riski daha fazla:

sağlık personeline

gişe ve danışma memurlarına,

şoförlere,

hizmet personeline,

uçaktaki kabin görevlilerine

BEŞİNCİ ADIM: 65 YAŞ ÜSTÜNE ZAMAN KISITLAMASI

Son adım hakkında da açıklamada bulunan Prof. Dr. Ceyhan, 65 yaş üstü vatandaşlara güvenli alan ve zaman dilimi ayarlanması gerektiğini söyledi. 65 yaş üstü için şu parka şu saatler arasında , şu sahile şu saatler arasında gidebilirsin denilmeli. 

Korkudan evden çıkamayanlar var. Bu kişiler için de saat belirlenmeli. 

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA

Kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/gundem/prof-dr-mehmet-ceyhandan-5-asamali-onlem-plani-41581390