Virüs Türkiye'de Mutasyona Uğradı mı? Bakan Koca Açıkladı

İngiltere'de mutasyona uğrayan ve 12 ülkede görülen koronavirüs'ün Türkiye'de mutasyona uğrayıp uğramadığı merak ediliyordu. Bakan Koca açıklama yaptı.

Virüs Türkiye'de Mutasyona Uğradı mı? Bakan Koca Açıkladı

Fahrettin Koca açıkladı: Mutasyona uğrayan virüs Türkiye'de yok.

Geçtiğimiz gün İngiltere bir açıklama yaptı ve virüsün mutasyon geçirdiğini duyurdu. 12 ülkeye sıçrayan mutasyonlu virüsün Türkiye'deo lup olmadığı merak ediliyordu. Konu ile ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bir son dakika açıklamasında bulundu. Türkiye genelinde birçok inceleme yapıldığını söyleyen Bakan Koca, şu ifadeleri kullandı:

"Virüste MUTASYON ve varyasyon değişikliklerinin izlenmesi için Halk Sağlığı referans laboratuvarlarımız düzenli olarak ülkemizin çeşitli bölgelerinden örnekleri incelemektedir. Bu incelemeler kapsamında belirlenen varyasyon ve MUTASYONLAR Dünya Sağlık Örgütü ile paylaşılmaktadır.

MUTASYON tedbir uygulamaları kapsamında son dönemde İNGİLTERE’ DEN ülkemize gelen ve test sonucu pozitif çıkan kişilerin PCR örnekleri ile ülkemizin çeşitli bölgelerinden örnekler referans laboratuvarımızda TAM GEN SEKANSLAMA YÖNTEMİ ile incelenmiştir.

Ne son dönemde yurda ilgili ülkelerden giriş yapan PCR pozitif vakalardan alınan numunelerde ne de yurdun çeşitli bölgelerinden toplanan örneklerde İNGİLTERE ‘NİN rapor ettiği GEN MUTASYONUNA RASTLANMAMIŞTIR. Düzenli incelemelerimiz devam edecek."