Vaka Artışı Sonrası Yeni Kısıtlamalar - Yasaklar Hakkında Açıklama

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan bir son dakika açıklamasında bulundu. Prof. Dr. İlhan yaptığı açıklamada ülke genelinde vaka sayısının artması , kurallara uyulmaması durumunda yeni kısıtlamaların gelebileceğini söyledi.

Vaka Artışı Sonrası Yeni Kısıtlamalar - Yasaklar Hakkında Açıklama

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan bir son dakika açıklamasında bulundu. Prof. Dr. İlhan yaptığı açıklamada ülke genelinde vaka sayısının artması , kurallara uyulmaması durumunda yeni kısıtlamaların gelebileceğini söyledi.

08 Ağustos 2020 Cumartesi 11:00
Vaka Artışı Sonrası Yeni Kısıtlamalar - Yasaklar Hakkında Açıklama

Son dakika : Ülke genelinde yeni önlemlerle ilgili açıklama.

Koronavirüs salgını devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca , son 4 günde yaptığı açıklamada vaka sayısının 1000 'i geçtiğini, vatandaşların tedbirli olması gerektiğini söyledi. 

BAKAN ART ARDA PAYLAŞTI

Bakan Fahrettin Koca yaptığı son dakika açıklamalarında şunları söyledi:

"Bugünkü hayat mücadelesine virüsle mücadele dâhil.

Maske, mesafe, temizlik. Kuralsız kazanılmış savaş var mı?

Kuralcı olun. Kuralsızlık, ilk fırsatta hasta ediyor."

SAĞLIK ÇALIŞANLARI 12 SAAT EVDE 36 SAAT HASTANEDE

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan bir son dakika açıklaması yaptı. İlhan yaptığı basın açıklamasında ölüm sayısının neden az olduğu sorusuna şu şekilde cevap verdi:

"Hatta Türkiye'de vefatların bu denli az olmasını doğrudan sağlık çalışanları ve sağlık sistemine bağlamak gerekiyor. Sağlık çalışanları icabında 36 saate kadar görev yapıyor, 12 saat evde duruyor, tekrar gelip 36 saat çalışıyor. Tüm arkadaşlarımız, hemşire arkadaşlarımız, temizlik görevlileri, yemekhane çalışanları, güvenlik görevlilerimiz hemen hepsi tüm sağlık çalışanları süreçte çok emek veriyor. Gerçekten yüzünde kalıcı maske izi olan kişiler var. Bu süreçte enfekte olan çok arkadaşımız var. Hayatını kaybeden 30'a yakın doktorumuz, çok daha fazla sayıda da sağlık çalışanımız var. Sağlık çalışanları koronavirüsün nasıl bulaştığını biliyorlar, kendilerini korumaya çalışıyorlar; ama hastanede verdikleri hizmetler sırasında hepsi enfekte oluyor. Tüm sağlık çalışanları cansiperane çalışıyor."

HAFTA SONU FOTOĞRAFI

Hafta sonu sahillerdeki fotoğrafa tepki gösteren Prof. Dr. İlhan,  "Bazen görüntüleri görürken çok kırılıyorlar. Hafta sonu çok olumsuz bir fotoğraf vardı. 'Vapura koşuş' fotoğrafı. Medyada yer aldı, sizler verdiniz. Bu fotoğrafı konuşunca arkadaşlarımızla inanın hepsinin kalbi çok kırılmış durumda. Hocam, 'biz bu kadar emek sarf ediyoruz, cansiperane çalışıyoruz' diyorlar. Sağlık çalışanlarının şu anki çalıştıkları kıyafetleri düşünseler. İçlerine çok ince kıyafetler giyiyorlar, üstlerine kat kat giyiniyorlar. Yüzlerinde çift maske, gözlük, kafalarını kapatıyorlar, gerçekten çok zor şartlarda çalışıyor. Üzerlerinde çok yük var. Tam 'vakaları azalttık' diyorsunuz tekrar 1000'leri geçtik. Belirsizlik ortamı herkese olduğundan çok daha fazla sağlık çalışanlarını etkiliyor. Sağlık çalışanları diğer alanlardaki hastalar için verilecek hizmeti de düşünüyor. Bugün koronavirüs var; ama diğer hastalarımız da var. Başka alanlarda hizmet almak için gelen hastalarımızın koronovirüsten enfekte olmasından da haliyle çekiniyoruz. Sağlık çalışanlarının bir kısmı bayramda ailelerini gördü, bir kısmı göremedi. Bayramda çocuklarını, ailelerini görmeden geçiren sağlık çalışanları var. Bayramı hasta yatağında geçiren sağlık çalışanları var, hayatlarını kaybedenler var. Bunun için vatandaşlarımızın sağlık çalışanlarına destek olması gerekiyor. Yapılacak iş çok basit aslında; fiziksel mesafe, maske ve hijyen kuralları. Buna uyarsa vatandaşlarımız, bizlerde onlara minnettar oluruz, onları alkışlarız" diye konuştu.

"'AÇIK ALANDA VİRÜS BULAŞMIYOR' İFADESİ YANLIŞ"

‘açık alanlarda virüs bulaşmıyor' şeklinde yanlış bir algı olduğunu  söyleyen Prof. Dr. İlhan şu ifadeleri kullandı:

"'Koronavirüs açık alanlarda daha az bulaşır' demektense, 'koronavürüs kapalı alanlarda daha fazla bulaşır' demek daha doğru. Kapalı mekanda virüs doğal olarak daha fazla bulaşmakta. Kapalı alanı doğal havalandırma ile havalandırınca virüsün bulaşı azalacaktır. Açık alanda mekan çok daha geniş olduğu için bulaş ihtimali azalacaktır. Ama bu, 'bulaş olmuyor' anlamına gelmiyor" ifadesini kullanıyor.

"ÜLKE GENELİNDE KISITLAMALAR OLABİLİR"

Vaka sayısında artış yaşanması durumunda ülke genelinde yeni kısıtlamalar olabileceğini söyleyen Prof. Dr. İlhan, bölgesel kısıtlamaların da olabileceğini söyleyerek, "İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulları her konuda yetkili. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu o il için, o hafta sonu için, o ilde sokağa çıkma yasağı ilan edebilir, sokakta bulunulan saatlere kısıtlama getirebilir, AVM'leri kapatabilir. Okulların açıldığını düşünürsek okullar ile ilgili kısıtlamaya gidebilir. Her türlü yetki ilin kendisinde. İlin kendisi dahilinde yapabileceği gibi ilçede, mahallede de bunu gerçekleştirme yetkisine sahip İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu. Örneğin; A ilinde vakalar sürekli artıyor, B ilinde artmıyor. Türkiye genelinde kısıtlamaya gitmek diğer illerle ilgili de bazı sıkıntılar ortaya çıkarılabilir. Kurallara uyulmayan illerde kısıtlamaya gidilmesi, kurallara uyulan illerde kısıtlamaya gidilmemesi daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Tabi rakamlar çok ilerler, 2 binleri, 3 binleri geçer tabi ülke genelinde de benzer kısıtlamalar getirilebilir. Şu an böyle bir düşünce söz konusu değil." dedi.

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ismail 2020-08-08 11:32:19

kurallardan sadece maske takma kuralına uyuluyor o da ceza yememek için yarı çenede yarı ağızda öyle yakında maske modası başlayacak her rengi var her yerde satılıyor elbiseye ayakkkabıya göre

Avatar
Vildan 2020-08-08 11:33:07

Düğünlere kısıtlamalar gelsin akrabalar anlamıyor gitmeyince gönül koyuyorlar küsüyolar

Avatar
Vildan 2020-08-08 11:35:21

Düğünlere kısıtlamalar gelsin akrabalar anlamıyor gitmeyince gönül koyuyorlar küsüyolar

Avatar
halil ibrahim 2020-08-08 12:26:02

sokağa çıkma yasağı gelmesi lazım ama oy katbettiriyor endişesi var

Avatar
Pandemi 2020-08-08 12:37:34

Ankaraya kesin gelmesi lazım yoksa vakalar çok fazla ölümlerde bi hayli fazlalaşacak marketlerde dahil maskesini ağzının alt dudağına kadar çekiyor ihmalkarsız davranıyorlar kısıtlama şart hemde çok şart...!

Avatar
Kemal 2020-08-08 16:47:23

Kısıtlamalar gelmesi lazım biz sıcakta olsa soğukta olsa maske takarken çoğu insan ruju bozulmasın diye veya sıcakta terliyormuslar diye takmıyorlar bizim günahımız ne biz bosa kurallara uyuyoruz