Son Dakika! Fahrettin Koca'dan Son Dakika Açıklamaları

Son Dakika... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yapıyor.

Son Dakika! Fahrettin Koca'dan Son Dakika Açıklamaları

Son Dakika... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yapıyor.

28 Ekim 2020 Çarşamba 19:54
Son Dakika! Fahrettin Koca'dan Son Dakika Açıklamaları

SAĞLIK BAKANI KOCA'NIN AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI:

İlk kez bir toplantımızı Ankara dışında yaptık. Bilim insanlarımızın katıldığı toplantı az önce sona erdi. Koronavirüs bilim kurulunun Ankara dışında toplanması sıradan bir olay deildir. 3 gün önce İstanbul'daki vaka sayılarının Türkiye'deki vaka sayılarının %40'ına ulaştığını açıkladım.  Kovid-19 testi pozitif çıkan her 10 kişiden 4'ü İstanbul'dadır. Hekim ve hemşirelerden, ambulans şoförlerine kadar, tüm kurumlar olarak teyakkuzdayız. Son 7 günde ortalama vaka artışı geçen ayın ortalamasından %85 daha fazladır, oran 16.5 milyon nüfusla birlikte düşünüldüğünde korkutucudur. 

İSTANBUL'UN YAKIN TEMASLISI ŞEHİRLERDE KORKUNÇ TABLO

Artış, İstanbul'un yakın temaslısı diyebileceğimiz Balıkesir ve Tekirdağ'da %96, Bilecik ve Düzce'de %99, Edirne'de 91, Bursa'da 84, Sakarya'da 76, Kırklareli'nde 71, Kocaeli'nde %63'tür. Sadece sayılan iller değil, Tüm Türkiye İstanbul'un temaslısıdır. İstanbul'da durumu kontrol altına alamazsak, salgın baş edilebilir olmaktan çıkacaktır. Nisan ayında yaşadığımız tehlike de büyüktü. Şimdi benzer bir durumla karşı karşıyayız. Bu duruma neler yol açtı. İstanbul dünyanın en kalabalık kentleri arasında 14'üncü sırada. İç içe yaşıyoruz, virüsün yayılmasına çok elverişli hayat şartlarına sahibiyiz. Kışı burada geçirmek üzere yoğun dönüşler oldu, kurallara uyumun azalmasıyla birlikte İstanbul'da salgın hızla tırmandı.

KÜÇÜK İHMALİN BEDELİ BÜYÜK OLUR

Salgınla savaşta disipline ve uzun süreli başarıya ihtiyacımız var. Düştüğümüz yerden kalkmak her zaman mümkün olmayabilir. Kişilerin göstereceği küçük ihmallerin bedeli büyüktür. Sevgili İstanbullular, kurallara uyabilmek için baş etmekte en çok zorlandığımız engel kalabalıktır. Sosyal mesafenin uygulanabilir hale gelmesi, şartların iyileştirilmesine bağlı. Geçtiğimiz 6 gün boyunca bakan yardımcılarım ve ekibimle bu konuda çalıştık. İlgili yöneticilerle bir araya gelerek sorun teşkil eden konuları ele aldık.

İŞ SAATLERİ, UZAKTAN ÇALIŞMA, TOPLU ULAŞIM

Toplu taşıma, pazar yerleri ve çeşitli kent alanlarında kurallara uyulması için çalışma yapılmasını, planlamaya gidilmesini, toplu taşımaya ek seferler konulmasını istedik. İş saatlerinin yeniden düzenlenmesi ele alınan konular arasındadır. Kurumlardan uzaktan erişimle evde çalışma olanağı sağlamaları istenmiştir. Toplu ulaşımda sosyal mesafe korunamıyor. Bu en büyük risk kaynaklarındandır. Bu çözümlerin üretilmesi, salgının tırmanışın sebebi olan hareketlilik ve teması azaltacaktır.

HAREKETLİLİK ŞU AN OLDUĞU GİBİ DEVAM EDERSE ARTIŞ 3 KATINA ÇIKACAK

Hareketlilik şu an olduğu gibi devam ederse, bu durumda artış birken iki, ikiyken 4 olmayacak. Birken 3 , 3 iken 9 olacak. Virüs bir kişiden üç kişiye bulaşıyor. Bugünkünün 3 katı bir tablo çok zor bir tablodur. Temel şart olarak maske , mesafe ve temizlik kuralına uyacağız. Virüs bir kişiden ortalama 3 kişiye bulaşıyorsa bizde hareketi ve teması 3'te 1'ine indireceğiz. Dışarı çıktığımızda 3 yere uğruyorsak bunu 1'e indireceğiz. Günde 3 kişiyle görüşüyorsak, 1 kişiyle görüşeceğiz. Bunu yaparsanız salgınla savaşmış olacaksınız. Kendimizi disipline sokalım, sonsuza kadar değil.

MECBUR DEĞİLSENİZ DIŞARI ÇIKMAYIN, AKRABA ZİYARETİ YAPMAYIN, SEYAHAT ETMEYİN

Mecburiyetiniz yoksa dışarı çıkmayın, zorunlu olmayan ziyaretlerden kaçının, hastalığa yakalanmayı göze alacağınız ziyaretleri yapın. Zorunlu olmayan seyahatleri yapmayın, hastalığı göze alacağınız seyahatleri yapın, kalabalık ortama girecekseniz bunun hastalığa yakalanmaya değeceğini düşünüyorsanız. Maskenizi çıkarmayın, virüsün size bulaşmasını göze alacağınız bir durum varsa çıkarın. Sosyal mesafe kuralına uymak mümkünken kurala uyun, uymuyorsanız hastalığı göze alacak kadar güçlü bir sebebiniz olmalıdır. 

Testi pozitif çıkanlar temaslılarını filyasyon ekiplerimize eksiksiz bildirsin. Zorunlu olmadıkça akrabalarla, başka ailelerle bir araya gelmeyin. Zorunlu olmayan kutlama ve törenleri erteleyin. Mümkün mertebe eve misafir almayın, teması azaltın.

Bu gece mevlid kandili, kandilinizi tebrik ediyorum. Yarın Cumhuriyet'i kuruyoruz, kutlu olsun.

(HASTANELERDEKİ SON DURUM)

Özellikle son dönem bahsettiğim şekliyle , Türkiye'nin ortalama vaka sayısının %40'ının İstanbul'da olduğunu söylemiştim. Her geçen gün ağır hasta sayımızın da arttığını her gün verilen bilgilerden biliyoruz. İstanbul'da bildiğiniz gibi, sağlık altyapımız çok güçlü, ciddi bir yatak kapasitemiz söz konusu, özellikle son dönem 7 bine yakın yatak ilavesi söz konusu oldu. Şu an içinde bulunduğunmuz Çam Sakura Şehir Hastanesi hem de iki tane acil durum hastanesi devreye girdi. Her biri 1008 yataklı, her biri 432 yoğun bakımdan oluşan hastaneler. Şu dönemde sorun olmadığını söyleyebilirim. İstanbul'da yatak sayımız 48 bine yakın, yoğun bakım yatak sayımız ise 9 bine yakın. Şu an İstanbul'da servis yatak doluluk oranımız %55, Yoğun bakım doluluk oranımız ise %66. Ventilatör için doluluk oranı %33 şu an.  %66'da sadece kovidlileri kastetmiyorum. Diğer hastalar da buna dahil. 

Gece 12'den sonra bildiğiniz gibi müzikli ortamların yasaklandığını biliyoruz. Bunun daha erken saatlere çekilmesiyle ilgili bilim kurulunun önerisi oldu. Önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili İçişleri Bakanlığımız bu öneri doğrultusunda bir duyuru yapmış olur. 

EKREM İMAMOĞLU TOPLANTIYA DAVET EDİLMEDİ Mİ?

Geçtiğimiz haftaki toplantı Pandemi toplantısı, İl Hıfzıssıhha Kurulu toplantısı da değildi. Bu toplantı, Sağlık teşkilatımızla, ilçe sağlık müdürlerimiz ve başhekimlerimizin katıldığı, İstanbul'daki hastane kapasiteleri ve filyasyonu değerlendirme toplantısıydı. Bir pandemi toplantısı değildi bu. İstanbul'da ilçe belediye başkanlarıyla görüşüp, büyükşehir belediye başkanıyla görüşmeme durumu olabilir mi? Pazartesi günü ilçe belediyeleriyle de görüşme yapıldı biliyorsunuz, Büyükşehir belediye başkanımızın bildiğiniz gibi bir rahatsızlığı oldu, toplantıdan önce bugün de yer yer kendim arıyorum, arkadaşlarım yakın takipteler. Ateş bulgusunun bugün itibariyle olmadığını, kendilerini de çok iyi hissettiklerini ifade ettiler. Pandemi döneminin siyasi zemine çekilmesinin siyasilere bir şey kazandıracağına ben inanmıyorum. Siyaset zeminine çekilmemesi için mücadele edeceğimize emin olun. 

AŞI ÇALIŞMALARINDA SON DURUM! BAKAN TARİH VERDİ

16 yerli çalışması devam ediyor. Bu aşılardan insan fazı çalışmasına yakın 3 aşı olduğunu söylemiştim. Bugün deneysel araştırma labaratuvarımızı da ziyaret ettik. Hafta sonu itibariyle istenilen şekliyle aşı çalışması tamamlanırsa, gelecek hafta ilk insan uygulamaları başlayabilir. Ondan önce biliyorsunuz 5 gün karantinaya alım süreci var. Gelecek hafta karantinaya alım süreciyle birlikte ilk insan aşaması başlamış olacak. Bunun dışında Yurt dışından faz 3 çalışması Türkiye'de yapılan iki aşı var. Biri Phifizer'in biri de Çin'in aşısı.  Şu ana kadar herhangi bir yan etkinin olmadığını, muhtemelen kasım sonunda bu anlamdaki bağışıklık durumu konusunda bilgilenmemiz olmuş olur. Bu aşılarla ilgili de Aralık ayında aşıyla ilgili de 5 milyon gibi (eğer başarılı olursa) aşıyı uygulama şansımız olacak. Aralık'ın ardından aşılama devam edecek. Bizim aşımız Nisan ayı itibariyle devreye girer diye tahmin ediyoruz. En az 3-4 aşının o dönemde bir noktaya geleceğini düşünüyorum.

SEYAHAT YASAĞI GELECEK Mİ? 

Şu an böyle bir kısıtlama düşünmüyoruz.Bir buçuk ay önce Antep'te yükselmişti, Mardin'de, Batman'da vaka sayıları yükselmişti. Ankara'da İstanbul'un 5 hafta önce iki katıydı, şu an İstanbul Ankara'nın 5 katı. Ankara tedbirlerle geriledi. Ankara'da sokağa çıkma yasağı vesaire yapılmadan bu sonuçlar alındı. 16.5 milyon vatandaşımız tedbirlere uyma konusunda hassasiyet gösterir, bizler de üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirirsek, bundan çıkacağımıza inanıyorum. Seyahat kısıtlaması düşünmüyoruz.

OKULLARLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Okullarla ilgili ciddi bir artışın olmadığını biliyoruz. Toplumun genelinden farklı olmadığını söyleyebiliriz. Salgının seyriyle birlikte diğer sınıfların ilave kademeli bir geçiş olması daha önce konuşulmuştu. Kademeli geçişin olup olmayacağını, salgının seyri belirleyecek. İstanbul özelinde baktığımızda ilave bir sınıfın kademelendirmenin bilim kurulunun önerisi olmadığını söyleyebilirim. Bildiğiniz gibi tercihe bağlı, 2+5 ile eğitim devam ediyor, önümüzdeki haftalarda doğrusu bununla ilgili bilim kurulunun kademelendirmeyi devam ettirme noktasında bir yaklaşımı şu an yok. 

DETAYLAR GELİYOR...

Son Güncelleme: 29.10.2020 08:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Asaf 2020-10-28 20:00:50

Artık sokağa çıkma yasağı gelsin sayın bakanım

Avatar
Vatandaş 2020-10-28 20:01:40

-Durum korkutucu
+Önlem alacak misiniz
- Düşünmüyoruz

Avatar
Vatandaş 2020-10-28 20:10:49

Artık il il açıklasanız sayın bakanım

Avatar
İbrahim Çayır 2020-10-28 20:20:19

Öyle Kolay Dışarı Cikmayin Oraya Buraya Gitmeyin Demek Ben Asgari Ücret İle Çalışan Kamu Mezunu Biriyim Her Sabah 6 da İse Gidip Akşam 6 da Evime Geliyorum Onlarca Vaka Paylasiyorsunuz Ama Tedbir Anlamında Gitmeyin Yapmayın Diyim Bizi Zan Altına Alıyorsunuz. Ülke Genelinde 1 Kereliğine 210 Gün Yasak Getirin Bakın Ne Kadar Azalma Meydana Geliyor. İç İçe Minibüslerde Servislerde İşe Gidiyoruz Normal Değil.

Avatar
ttt 2020-10-28 20:22:38

okulları kapatın daha ne bekliyorsunuz anlamadım

Avatar
Ömür 2020-10-28 20:29:27

Mecbur değilseniz dışarıya çıkmayın diyorsun bakanım fakat okulları açıyorsunuz,kapı önlerinde bekleyen yüzlerce veli olacak nasıl olacak bu iş ben anlamadim, marttan bu yana çocuklarımıza bize bisey olacak diye ne gezmeye ne parka vs.. çıktık. İstemeyen yollamasın diyorsunuz,yollamadigimiz gunler icinde canli ders versin öğretmenlerimiz yada acmayin okullari.Vaka bir iken kapanan okullar 2000 kusur vaka varken aciliyor.Herkesi zor durumda birakiyorsjnuz kimseyi riske atmayın,vebale girmeyin

Avatar
Xxxx 2020-10-28 20:32:52

Dalga mı geçiyorsunuz ya mecbur değilseniz çıkmayın dışarı işe gidiyoruz mecbur evdekiler evde kalsa ne yasak getirmedikçe düzelmez biz insanlar boşvermişe çoktan kapıldık

Avatar
Hatice 2020-10-28 20:35:53

Niye pekiyi hala okullar acık tutuluyor ustelıkte egıtım niye bu kadar saglıktan daha onemlı dondurdun su eğitimi bıktı herkez netim yok canlı derse baglanamadım imkanım yok diye bas bas bagırıyor aileler askeri ucrete bak bir tablet fiyatına nasıl alsın aileler perişan oldu ustelıkte havalar soguyor ıcerı alınmayan veliler nasıl alacak okuldan cocuklarını yagmur altında ıslanarakmı sonra hasta olacakları kesın bu ne duşuncesız davranışlar sıkı bir karantina sart yoksa cok can kaybı olacak bunun vebalini kim ustlenecek