Son Dakika: Bir İlde Daha Sigara Kısıtlaması Geldi

Kayseri Valisi bir son dakika açıklamasında bulundu. Vali Şehmus Günaydın , Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ile birlikte halkın yoğun olduğubazı cadde ve sokaklarda denetimlere katılıp korona tedbirlerine uyulup uyulmadığını kontrol etti. 

Son Dakika: Bir İlde Daha Sigara Kısıtlaması Geldi

Bir ilde daha sigara kısıtlaması geldi.

 Cumhuriyet Meydanı, Kapalı Çarşı, Bankalar Caddesi, Düvenönü gibi bölgelerde incelemeler yapıldı ve inceleme sonrası bir basın toplantısı düzenlendi.

Düzenlenen basın toplantısında Vali Günaydın, son haftalarda uygulanan tedbirlerin önemli olduğunu söyleyerek, şu ifadeleri kullandı:

"Ülkemizin bütün vilayetlerinde olduğu gibi ilimizde de korona virüs denetimini gerçekleştireceğiz. Hep ifade ediyoruz; bu denetimlerin amacı vatandaşlarımızın virüsle mücadeledeki hassasiyetini korumak, farkındalığı daha üst seviyelere çıkarmak, vatandaşlarımızı bu konuda duyarlı olmaya davet etmek. Kayseri olarak son 15-20 gündür önemli bir sınav veriyoruz. Bunlar bizi rehavete kapılmadan mutlaka çok fazla gayret göstermemiz lazım. Bunun için bu denetimleri yapıyoruz. Bunların faydalarını görüyoruz. Tabi ki hayat devam ediyor. Bu süreç içerisinde de risk alanlarımız ortaya çıkıyor. Son zamanlarda ifade ettiğimiz çocuklarımızın yüz yüze eğitimle birlikte özel eğitim kurumlarına ve muhtelif kurslar adı altında açılan kurslara giderken ailelerimizin ve kurs yöneticilerimizin çok dikkatli olmasını istiyoruz. Çünkü çocuklarımızın taşıyıcılığı çok yüksek olduğundan dolayı eve döndükten sonra ailelerine bulaştırdığında vaka sayılarında artışla karşılaşabiliriz. Şuanda geldiğimiz noktada daha fazla çalışmamız gerektiğini ifade etmiştim. Esnafımızın, sanayicimizin, tüccarımızın, toplumun her kesiminin hassasiyetle çalışmasını bekliyoruz. Kurumlarımız üzerilerine düşeni yapıyor. Belediyemiz toplu taşımla ilgili önemli kararlar almıştı, bunun da çok faydalarını gördük. Tabi ki süre bugün itibariyle doluyor, yeniden bir düzenleme yapacağız. Öğrencilerimizin yüz yüze eğitim nedeniyle okulların açılması, özel eğitim kurumlarının da faaliyetlerini devam ettirmesi nedeniyle toplu taşımada yeni bir düzenleme ihtiyacı ortaya çıktı. Artan yolcu sayısına göre ayakta da yolcu almaya başlayacağız. İmkanlarımızı zorlayarak minimum seviyede tutmaya çalışacağız. Her türlü fedakarlığı büyükşehir belediyemiz yapıyor, yapmaya da devam edecek. Vatandaşlar olarak bizler de şunu yapmalıyız; özellikle öğrencilerimizin çalışanlarımızın alana çıktıklarında bizler gerekmedikçe dışarı çıkmayalım. Bu sürece böyle destek verelim. toplum olarak birlikte hareket ettiğimiz zaman sonuç almamız daha kolay oluyor. Özellikle hafta sonları ihtiyaç olmadıkça sokağa çıkmadan evimizde ailemizle kalırsak çok daha rahat oluruz. Eş, dost, akraba ziyaretlerini zorunlu olmadıkça yapmayalım. İhtiyaç varsa elbette ki karşılayacağız ama gezmeyi erteleyelim. Bunları yaptığımız takdirde kışı rahat geçiririz"

MASKE ZORUNLULUĞU OLAN YERLER İÇİN SİGARA DÜZENLEMESİ

Maske takılmasının mecburi olduğu yerlerde sigara yasağının başladığını söyleyen Günaydın, içilmesi halinde 900 lira ceza kesileceğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

"Maalesef hafta için sürekli alanlardayız. Gördüğüm manzaralar bizleri haliyle üzüyor. Maske takmanın zorunlu olduğu alanlarda bazı vatandaşlarımız sigaralarını yakıp vatandaşların üzerlerine gidecek şekilde sigara dumanının bu işlemi gerçekleştiriyorlar. Çok net ifade ediyorum, maske takmanın zorunlu olduğu alanlarda maske takacağız, bu alanlarda sigara içilmesi mümkün değil. Bir zorunluluk getirilmiş, uyulması lazım. Zorunluluk maske takma zorunluluğu. Sigara içerken yanınızdaki insanlara zarar veriyorsanız hem sizin hem yanınızda oturanlar için tehlike. Kesinlikle sigara içilemez, içildiği takdirde maske takmama cezasından dolayı da vatandaşlarımıza 900 TL ceza yazılıyor."

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA