Sokağa Çıkma Yasağı, Kahvehaneler, Okullar, Restoranlar: Koronada Yeni Yasaklar Geliyor İddiası

Koronavirüs salgınında yeni kısıtlamalar hakkında Bakan Fahrettin Koca açıklama yapmış ve somut tedbirler için tavsiye kararının alındığını söylemişti. Kısıtlamalar hakkında son dakika açıklaması geldi ve iddialar gündemde geldi.

Sokağa Çıkma Yasağı, Kahvehaneler, Okullar, Restoranlar: Koronada Yeni Yasaklar Geliyor İddiası

Kabine toplantısında yeni kısıtlamalar gündemde.

Önceki gün Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı yapıldı. Düzenlenen toplantının ardındna Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bir yazılı açıklamada bulundu vesomut adımların atılması kararının alındığını söyledi. Bakan Koca yaptığı yazılı açıklamada koronavirüse karşı somut adımlar atılması tavsiyelerinin alındığını ifade etti. Bakan Koca kurul sonrası yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

*Salgın, küresel ölçekte yayılmaya ve can almaya devam ediyor. Bugün itibarıyla dünya genelinde 55 milyon vaka tespit edildi, 1 milyon 400 bine yakın can kaybı yaşandı. Bu süreçte hiçbir ülkenin bu virüsten bağışık kalması mümkün olmadı.

*Ülkemizde Mart-Mayıs ayları arasında yaşanan ilk dalganın ardından vaka sayılarını kontrol altına almayı başardık. Ancak son aylarda, tüm dünyadakine benzer bir seyirle vaka ve ölüm sayılarında önemli artışlara şahit oluyoruz. Bugün birçok ülke kapanma tedbirleri dahil toplumsal hareket kısıtlamalarına yeniden başvurmaya başladı.

İstanbul başta olmak üzere ülkemizin genelinde daha ciddi seyrediyor. Birçok ilimizdeki artış, sağlık kuruluşlarımız üzerindeki baskının da artmasına sebep oluyor. Bilim Kurulunda artış hızının yüksek seyrettiği illerimizin üzerinde özel olarak durduk. Hastane kapasitelerimize, sağlık çalışanlarımızın koşullarına, uyguladığımız tedavi protokollerine, dünyadaki yeni tedavi seçeneklerine, aşı ve ilaç çalışmalarına yönelik detaylı değerlendirmelerimizi yaptık

Vaka artışında birincil etkenin insan hareketliliği ve toplu mekanlarda bulunma olduğuna dikkat çekilerek alınması gereken kısıtlayıcı tedbirler tüm detaylarıyla masaya yatırıldı. Hastalığın yayılmasını önleyici somut tedbirlerin hayata geçirilmesinin tavsiye edilmesi yönünde karar alındı.

Yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının, medyamızın, kanaat önderlerinin ve birer birer her vatandaşımızın sağduyusuna ve katkısına ihtiyacımız var. Unutmayalım, korona virüs alacağımız tedbirlerden güçlü değildir”

HANGİ TEDBİRLER GÜNDEMDE: İŞTE O İDDİALAR

Gazeteci Candaş Tolga Işık, sosyal medya hesabı üzerinden bir son dakika açıklamasında bulundu. Işık açıklamasında , bugünkü kabine toplantısında gündeme alınacak kısıtlamalar hakkında bilgi verdi. Işık paylaşımlarında şunları söyledi:

"Bilim Kurulu’nun bugünkü toplantıdaki tavsiyelerinin bazıları:
*Eğlence mekanları ve kıraathanelerin tamamen kapatılması
*Restoranların tamamen paket servise geçmesi 
*Okulların tatilinin uzatılması
*Bazı şehirlerde kısmi sokağa çıkma yasağı 

Kararı yarın hükümet verecek!

Yarın Bakanlar Kurulu’nun değerlendireceği önerilerle ilgili 2 detay var:
1)Restoranların tamamen paket servise geçmesi ya da HES koduyla sınırlı müşteri alması
2)Uzun sokağa çıkma yasakları öncesi/sonrası yığılmaya neden olduğu için bazı yerlerde sınırlı sokağa çıkma yasağı"

Sizce hangi kısıtlamalar gelmeli? Yorum kısmı aşağıda.

KABİNE SAAT KAÇTA?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yapılacak kabine toplantısının saat 15.30 civarında başlaması ve 19.00 civarında sona ermesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu saatte açıklama yapması bekleniyor.