Sağlık Bakanlığı Karantina Süresinin Kısalması Hakkında Açıklama Yaptı

Son dakika haberi: Sağlık Bakanlığı'ndan karantina süreci hakkında açıklamada bulundu.

Sağlık Bakanlığı Karantina Süresinin Kısalması Hakkında Açıklama Yaptı

Karantina süresi hakkında son dakika açıklaması.

Sağlık Bakanlığı tarafından bir son dakika açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada karantina sürecinin 7. günün sonunda sonlandırılabilmesi için dün yapılan aıklamanın yanlış anlaşıldığına yer verildi. 

Sağlık Bakanlığı 'ndan yapılan resmi açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından "yakın temaslıların karantina süresine" ilişkin yapılan değişikliklerin yanlış yorumlara sebep olduğu görülmüştür.

Bilimsel çalışmalar doğrultusunda Hastalık Kontrol Önleme Merkezi (CDC) ve Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (ECDC) tarafından yapılan güncellemeler, ülkemiz tarafından anlık olarak takip edilmekte ve rehberlerimize entegre edilmektedir.

Yakın temaslıların karantina süresinin 14 günden 10 güne düşürülmesi ve PCR testi sonucuna göre 7. günün sonunda sonlandırılabilmesine ilişkin düzenlemeler de yukarıda sayılan uluslararası güncellemelere paralel olarak yapılmıştır.

Salgın yönetiminde Bilim Kurulumuzun tavsiyeleri ile ve ortak akılla hareket edilmektedir. Tüm kararlarımızın tek önceliği vatandaşımızın sağlığıdır. Karantina süresi ile ilgili yaptığımız güncelleme de bu kapsamdadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

KAMUBULTENİ.COM  |ANKARA