Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Son Dakika Açıklaması: 18 Mayıs Türkiye Koronavirüs Güncel Tablosu Yayımlandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüse ilişkin son verileri kamuoyu ile paylaştı. Türkiye ve dünyadaki son gelişmelere ilişkin kamu bülteni olarak sizleri bilgilendirmeyi sürdürüyoruz.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Son Dakika Açıklaması: 18 Mayıs Türkiye Koronavirüs Güncel Tablosu Yayımlandı

DÜNKÜ TABLO NASILDI?

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan kısa süre sonra dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs nedeniyle ölü ve vaka sayısı günden güne artarken, ülkemizdeki güncel duruma ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, günlük olarak kamuoyunu bilgilendirmeyi sürdürüyor. Dünkü açıklamasında, yeni vaka sayısındaki düşüşe dikkat çeken Sağlık Bakanı Koca, koronavirüsün yayılmasına yönelik evde kalmanın rolünün büyük olduğunu vurgulamış ve, "Yeni vaka sayımızda beklenen düzeyde bir düşüş gerçekleşti. Bazı verilerse, genel seyir içinde olağan değişkenlikler gösterdi. Koronavirüsün yayılmasına karşı verdiğimiz mücadelede evde kaldığımız günlerin rolü çok büyük. Yarın ve ertesi gün evde kalalım" ifadelerini kullanmıştı.

Sağlık Bakanı Koca'nın paylaştığı 17 Mayıs koronavirüs tablosu aşağıdaki gibi olmuştu: 

18 MAYIS KORONAVİRÜS TABLOSU

DÜNYADA KORONAVİRÜS GELİŞMELERİ !

Dünya genelindeki toplam can kaybının 317 bini geride bıraktığı öğrenilirken, şimdiye kadar kovid-19 teşhisi konulan hasta sayısı ise 4 milyon 833 bin 610 olarak açıklandı. Yeni tip koronavirüs teşhisi konduktan sonra iyileşenlerin sayısı ise 1 milyon 871 bin 917 olarak açıklandı.  Koronavirüsün merkezi konumuna gelen ABD'de şimdiye kadar 1 milyon 529 bin 291 vaka tespit edilirken, toplam ölü sayısı eyaletlerden gelen son verilerin ardından 91 bini de geride bıraktı.

EN ÇOK ÖLÜ SAYISI GÖRÜLEN 3 ÜLKE

ABD'de şimdiye kadar kovid-19 teşhisi konduktan sonra iyileşenlerin sayısı 346 bin olurken, durumu kritik hasta sayısı 16 bin 355 olarak açıklandı. ABD'nin ardından en fazla ölüm İngiltere'de görüldü. Birleşik Krallık'ta şimdiye kadar 34 bin 636 kişi kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. İtalya'da ölü sayısı 31 bin 908, İspanya'da ölü sayısı 27 bin 650 olarak açıklandı.