Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Mutasyon Açıklaması: Eylül Ayından Beri...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs mutasyonu sonrası gelişmelere dair açıklamalarını sürdürüyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Mutasyon Açıklaması: Eylül Ayından Beri...

İngiltere'de yüzde 70 daha bulaştırıcı olduğu kaydedilen mutasyon sonrasında yeni kararlar art arda alınırken, Sağlık Bakanı Koca, ülkemizde de virüs mutasyonlarının yaygın görüldüğünü incelemelerin kısa süre sonra neticeleneceğini duyurdu. Sosyal medya konuya ilşkin bilgilendirme yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "RNA virüslerinde mutasyon beklenen bir durumdur. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz salgının başından beri ülkemizde görülen tüm virüs suşlarında gen mutasyonunu düzenli olarak taramaktadır. Eylül ayından beri ülkemizde görülen suşların incelenmesi kısa sürede neticelenecektir." ifadelerini kullandı.

SABAH SAATLERİNDE BİR AÇIKLAMA DAHA GELMİŞTİ

İngiltere'de tespit edilen koronavirüs mutasyonu üzerine 4 ülke ile uçuşların askıya alındığını söyleyen Sağlık Bakanı, ülkemize daha önce giriş yapan 335 yolcu ile kararın alındığında uçuş yapan yolcuların karantinaya alındığını, PCR testleri negatif çıksa da tüm yolcuların izolasyona alındığını söyledi.

Bakan Koca, "İngiltere’de tespit edilen koronavirüs mutasyonu üzerine 20 Aralık gecesi İngiltere, Hollanda, Danimarka ve Güney Afrika’dan ülkemize uçuşların askıya alındığını ve o an itibariyle havada olan yolcular için de tedbirlerimizi duyurmuştuk. Önceki gece bu ülkelerden ülkemize giriş yapan 335 yolcu sağlık kontrolünden geçirilmiş ve PCR testi yapılmıştır. Yolculara 1. ve 7. Günü PCR örnekleri alınmaktadır. Testleri negatif çıksa bile tüm yolcular izolasyona alınmıştır.14 Aralık’tan itibaren İngiltere’den gelen tüm yolcuların tespiti yapılmıştır. 4.603 yolcunun bilgileri siteme aktarılarak ikametleri ve kaldığı otellerinde izolasyona alınmışlardır. Bu yolcularımızın Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda PCR testleri yapılmaktadır." ifadelerini kullandı.