Rekor Vaka Artışının En Büyük Nedenlerinden Biri Açıklandı

Son dakika haberi : Samsun'da rekor vaka artışı yaşanıyor. Oransal olarak Türkiye'de ilk sırada olan Samsun'da gizlenen vakalar tehlike saçıyor.

Rekor Vaka Artışının En Büyük Nedenlerinden Biri Açıklandı

Samsun'da vakaların neden çok arttığı ortaya çıktı.

Haftalık yayımlanan coronavirüs vaka sayısında en çok artış Samsun'da görüldü. Orana baktığımızda 458 ile zirvede olan Samsun'da vakaların nasıl hızlı arttığı ise ortaya çıkıyor. Birçok yerde vakalar gizleniyor. Gizlenen vakalar daha sonra ortaya çıkıyor ve vaka sayısı bu nedenle hızlı yükseliyor. 

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, kentte koronavirüs vakaları ile ilgili yapılan denetimlere değindi ve "Samsun'da zincir marketler, AVM'ler ve şehir girişlerimiz başta olmak üzere birçok alanda HES kodu kontrolü yapılıyor. Ekiplerimiz kalabalık caddelerimizin girişlerinde yaptıkları kontrollerle kalabalıkların bir araya gelmesini önlemeye çalışıyorlar. Yapılan denetim ve bilgilendirme çalışmalarında amacımız, halkımızın tehlikenin farkında olarak kendi isteğiyle çalışmalarımıza destek olması. Genel olarak Samsun halkından büyük bir destek görüyoruz. Bu nedenle maske, sosyal mesafe ve el hijyeni kurallarına uyup, gerekmedikçe evinden çıkmayan, çıktığında önlemlere azami ölçüde dikkat eden tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Ancak pandeminin ilk gününden beri vurguladığımız gibi bu mücadelede halkımız tek bir yürek gibi hep beraber hareket etmezse sonuç almamız güçleşiyor" dedi.

YÜZDE 70 POZİTİF ÇIKTI

Vali Dağlı açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Sağlık İl Müdürlüğü filyasyon ekiplerimizin çalışmalarına ait bir değerlendirme raporu elime ulaştı. Raporu değerlendirdiğimizde maalesef hastalığın yayılım hızı ve mutasyon virüsün gücünün halen yeterince ciddiye alınmadığını gördüm. Raporda vaka yayılımına dair çeşitli örnekler var. Bir ilçemizde 5 katlı bir apartmanda pozitif vaka çıkması üzerine tüm apartman sakinleri test yapılarak taranıyor ve 5 katlı binadaki kişilerin yüzde 70'inin pozitif olduğu ortaya çıkıyor. Yine bir başka ilçemizde Covid-19 belirtileri olan ama gizlediği bilgisi alınan bir mahallemizde Sağlık İl Müdürlüğümüz tarafından yapılan yaygın test uygulamasında 20'den fazla pozitif vaka tespit ediliyor. Bu pozitif vakaların hepsinin ortak noktasının katıldıkları bir cenaze töreni olduğunun tespiti üzerine, mahallede yaşayanlar ve taziye ile bağlantılı olduğu düşünülen yaklaşık 150 kişiden daha test numunesi alındı. Burada da 70'in üzerinde vatandaşımızın pozitif olduğu ortaya çıktı"

CENAZE VE TAZİYE

Samsun'da bir mahallede vakaların gizlendiği bilgisi üzerine filyasyon ekiplerinin bir cenaze ve taziye ile bağlantılı 150 kişiye yaptığı corona virüs testinde, yarıya yakınının pozitif çıkması üzerine mahalle karantinaya alındı. Samsun Valisi Dağlı, "Bir kısmımızın yaptığı hatayı maalesef hep beraber ödüyoruz" dedi.

Mahallede vakaların gizlendiği, bu nedenle kısa sürede hastalığın çok sayıda kişiye bulaştığı tespit edildi.