Profesör Dr. Ahmet Kızılay Açıkladı! Koronavirüs Konusunda İyi Haber! Tedavi İşe Yaradı

Prof. Dr. Ahmet Kızılay, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye'de ilk kez bünyelerindeki Turgut Özal Tıp Merkezi'nde yeni tip koronavirüse yakalanarak iyileşen ve sonrasında testleri negatif gelen bir hastadan plazma toplayarak başka bir hastanın tedavisinden yararlandıklarını söyledi.

Profesör Dr. Ahmet Kızılay Açıkladı! Koronavirüs Konusunda İyi Haber! Tedavi İşe Yaradı

Plazmanın yaklaşık 10 gün önce yoğun bakımdaki 56 yaşındaki entübe bir hastanın tedavisinde kullanıldığını söyleyen Kızılay, 72 saat sonra hastada iyileşmenin görülmeye başlandığını söyledi. Kızılay, "2 saat sonra hastamızda kısmı iyileşme, hem akciğer kapasitesinde hem de kan tablosunda görmüştük. Bugün itibarıyla yoğun bakımda entübe olan bu hastamızı artık makineden ayırdık. Hastamızın durumu daha da iyiye gitti, makineden ayrıldı. Yine yoğun bakımda takip ediyoruz. Ayrıca 13 Nisan'da yaptığımız Kovid-19 testi negatife döndü. Hastamızdaki seyir, çok ağır bir tabloydu, en ağır hasta grubumuzdandı. Tüm ilaçları antiviral, hidroksiklorokin dahil en üst doz ve sürede bu hastamız kullanmıştı. Yoğun bakımdaki oksijen desteği gerekse iyi bakım tümüyle yapılmıştı, bunların hepsinin faydası oldu. Bunlara rağmen hastamızın ağır tablosu devam ediyordu. Plazma tedavisinin olumlu katkısını gördük. Bugün itibarıyla hastamız makineden ayrıldı, artık tüpten kurtuldu. Şu an yoğun bakımda tablo iyiye doğru seyir göstermekte" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de plazma tedavisiyle iyileşen ilk hastanın 56 yaşındaki entübe durumdaki hasta olduğunu hatırlatan Kızılay, iyileşen hastaların hayat kurtarmak için plazma vericisi olmaları çağrısında bulundu. Prof. Dr. Kızılay,"Bunun için plazmaya, plazma vericisine ihtiyacımız var. Kendileri iyileştiler, kanlarındaki antikor, Kovid-19'a karşı bağışıklık mekanizmasını başka hastalara şifa için mutlaka plazma vericisi olsunlar. Buradan hazırlanan plazmalar ise 2-3 hastaya şifa olacak. Onun için iyileşen hastaları plazma vericisi olmaya davet ediyorum." diye konuştu.