Ordu Milletvekili Adıgüzel: 28 Günlük Tam Kapanma Artık Şart

Cumhuriyet Halk Partisi Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, yeni tip koronavirüsle mücadeleye ilişkin 28 gün tam kapanma çağrısında bulundu.

Ordu Milletvekili Adıgüzel: 28 Günlük Tam Kapanma Artık Şart

Cumhuriyet Halk Partisi Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, yeni tip koronavirüsle mücadeleye ilişkin 28 gün tam kapanma çağrısında bulundu.

23 Nisan 2021 Cuma 04:29

TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, koronavirüsün beşinci mutasyona uğradığını fakat aşıların ilk virüsten oluştuğunu kaydeden CHP Ordu Milletvekili, bir süre sonra değişen virüse aşıların da etki edemeyeceği uyarısında bulundu. Koronavirüsün Türkiye'de 'fink' attığını ifade eden Ordu Milletvekili, aşılamada gecikme ve tedarik sorunlarının bu durumun nedenleri arasında yer aldığını söyledi.

Değişen varyantlara dikkat çeken Adıgüzel, salgının kontrol edilebilmesi için hızlı test kitlerinin piyasaya sürülmesi gerektiğini söyledi. Sağlık çalışanlarının ek ödemeleri konusuna da değinen Ordu Milletvekili, ödemelerin yapılmadığını öne sürdü. Koronavirüsle mücadelede, siyaset aklıyla değil, bilimle hareket edilmesi gerektiğini söyleyen Ordu Milletvekili, "Siyaset aklıyla değil, bilim aklıyla hareket edin. 28 günlük tam kapanma artık şart. 21 gün yeterli değil çünkü İngiliz varyantı daha uzun kuluçka süresine sahip. Sınırlarda, havaalanlarında, okullarda, eczanelerde ve büyük caddelerde kurulacak özel noktalarda hızlı tanı kitleriyle hızlı testler yapılmalı. Hızlı şekilde aşılar üretilmeli ve tüm toplum aşılanmalı. Bu şekilde tam kapanma sonrasında sınırlarda hızlı testlerle turistlerin kontrolden geçirildiği bir sistemle hem önümüzdeki turizm sezonuna hazırlanabiliriz hem yavrularımızı okullara rahatlıkla gönderebiliriz hem de spor karşılaşmalarını rahatlıkla izleyip eski keyifli günlerimize dönebiliriz" şeklinde konuştu.

SAĞLIK BAKANI KOCA, DÜNKÜ KORONAVİRÜS BİLİM KURULU TOPLANTISININ ARDINDA BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

BAKAN KOCA ŞUNLARI SÖYLEDİ:

Bugünkü haftalık toplantıda, virüsün yeni veryantları, aşı ile ilgili son gelişmelerle birlikte mutasyonlar ele alınmıştır. Salgın yönetimi açısından önemli olan, toplumla iletişim konusuda gündem olmuştur. Vaka sayılarının artış hızı azaldı, gerek tedbirlerin gevşemesi, daha da önemli mutasyonlar sebebiyle, vaka sayıları hızlı artışa geçmişti. İçinde bulunduğumuz hafta başından itibaren vaka artış hızı azalmaya başlamış, gelecek günlerde düşeceği öngörülmektedir.

VAKA SAYILARINDA HEDEFLENEN DÜŞÜŞ SAĞLANMAZSA TEDBİRLER SIKILAŞTIRILACAK

Vaka sayısında hedeflenen düşüşün sağlanamaması halinde tedbirlerin sıkılaştırılması değerlendirilmiştir. Mutasyonlar vaka artış hızında etkili, hasta etmede daha güçsüz değil. Ülkemizde en çok görülen mutasyon, İngiltere varyantlı olarak bilinen türdür. Bu varyant son günlerde ne kadar hızlı yayıldığını gösterdi. Semptom göstermeyen vakaların, toplam vakalar oranında değişiklik yoktur. Büyük hasta yüklerini karşılasa da sağlık altyapıları sınırsız değildir.

YENİ BİR MUTASYON DAHA TESPİT EDİLDİ

Sağlık sistemimizin üzerindeki yükü düşürmek zorundayız. Hastalar iyileştikten sonra hayatlarına kaldıkları yerden devam etmektedir. Sağlık çalışanları ise hergün sürece yeniden başlamaktadır. Mevcut mutasyonlar dışında yeni bir tür ortaya çıktı. Hindistan varyantı olarak bilinen yeni bir tür mutasyon daha tespit edildi.

Ülkemizde henüz bu varyant tespit edilmese de yine hızlı bulaşan bu varyanta karşı tedbirler alınmıştır. Hindistan ve Hindistan temaslı seyahatlerden gelenler karantinaya alınarak, 14 gün gözetimin ardından ülkeye girişine izin veriliyor.

RUS AŞISI DA GELİYOR (SPUTNİK V)

Aşı programı Ramazan ayında da devam ediyor. Ramazan ayı ile aşı olmayı reddeden vatandaşlarımızın sayısı artmıştı. İftardan sonra da aşı olunabilmesi aşılama sürecine iyi yönde etki etti. İki aşı türü şu an aktif olarak kullanılmakta, bunların sayısını artırmaya yönelik çalışmalara devam ediyoruz. Çok yakında Sputnik V aşısının da devreye gireceğini belirtmek isterim. Yerli aşılarımızdan insan denemelerine ilk başlayan inaktif aşı adayımız faz 2 çalışmalarını tamamlamak üzere, Mayıs ayında faz 3 aşamasına geçilecek. Bu dönemde yaygın aşılama yapma imkanı olacak. Parçacık aşısı ise faz1 deneylerine başladı. Şu ana kadar sorun görülmedi. İkinci bir inaktif aşı adayının çalışmalarına da başlandı.

Son Güncelleme: 23.04.2021 04:34
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Birsen 2021-04-23 11:41:45

Bence hafta sonları marketler dahi kapanmalı

Avatar
Burak 2021-04-23 11:55:48

Bırak Allah aşkına ekmeğimizi senmi verecen sen her ay maaşını alıyorsun düzenli bize kim verecek tam kapanmamış 3 hafta sonra yine aynı vakalara ulaşacak bir tablonun neyin hesabindasiniz

Avatar
Vatandaş 2021-04-24 10:16:58

Bence tam kapanma olsun sadece gıda ve enerji uzerine olanlar çalışsın