Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan Kripto Para Açıklaması

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, CNN Türk, TRT Haber ve A Haber ortak yayınında Merkez Bankasının çalışmaları ve gündemdeki kripto para meselesine ilişkin açıklamalarda bulundu. 128 Milyar dolar tartışmalarıyla ilgili de çarpıcı açıklamalar art arda geldi.

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan Kripto Para Açıklaması

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, CNN Türk, TRT Haber ve A Haber ortak yayınında Merkez Bankasının çalışmaları ve gündemdeki kripto para meselesine ilişkin açıklamalarda bulundu. 128 Milyar dolar tartışmalarıyla ilgili de çarpıcı açıklamalar art arda geldi.

23 Nisan 2021 Cuma 22:42
Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan Kripto Para Açıklaması

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanan kripto para düzenlemesiyle ilgili "Birkaç ülke tamamen yasakladı. Çin'de bu mümkün. Siz sadece yasaklayarak bu işi halletme şansınız yoktur. Bizim yaptığımız düzenleme, bu platformlara aracılık eden, ödeme yapan kuruluşlarının altyapıları çok sağlam olmadığı için bu tür ödemeleri bankalar aracılığıyla yapın dedik.Belli normlar, kurallar belirliyoruz. Sermaye artırımı olabilir, sermaye yeterlik gibi kriterler belirlenebilir. Üzerinde çalışıyoruz. İki şey yaptık: Bir, kripto parayla elbise vb. alımını yasakladık. İkincisi ödeme kuruluşlarının bu işe aracılık etmesini yasakladık. Daha geniş bir düzenleme üzerinde çalışılıyor." dedi.

Kripto paranın bir tanımı olmadığını, nerede ve nasıl saklanacağına dair bilgilerin muallakta olduğunu da söyleyen Kavcıoğlu, "Bir kere tanımı yok. Bu bir varlık mı, mal mı, nerede saklayacaksınız? Bunların hepsi çok muğlak. Bunlarla ilgili düzenlemeler yapılırken sıkıntılı durumlar var. 2 hafta içerisinde düzenlemeler sanırım bir noktaya gelecek. Dışarıya müthiş bir para trafiği var. Şu an bizi çok rahatsız eden bir para trafiği var Türkiye'den dışarıya, kripto para. Giden paranın nereye, kime gittiğini bilmiyorsunuz" dedi.

Kavcıoğlu, 128 Milyar Dolar tartışmalarıyla ilgili ise, "Hazine'nin MB'deki hesaplar kullanılarak döviz alım satımıyla piyasa arzının dengelenmesi 2017'de. Televizyonlarda bu işlemlerin 2019 seçimlerinden önce yapıldığı söyleniyor. Değil. MB dalgalı kura geçtikten sonra döviz alım ihaleleri 2016'ya kadar yapıyor, 2016'dan sonra bunu bırakıyor. Protokolün tamamen hukuki dayanağı var. MB'nda hukuki bir dayanağı olmayan hiçbir işlem yapılmaz. Bugüne kadar yapılmamıştır, bundan sonra da yapılmaz. Bu protokol dahilinde, 2017 Şubatından itibaren yapıldı. 2020'de yapılmasının nedeni de pandemi şartları. Bu işlemler gizli yapıldı, protokol açıklanmadı, rakamlar verilmiyor. Peki siz bu rakamları nereden biliyorsunuz? Biz bu rakamları açıklamadık. Dünyada en şeffaf veri açıklayan merkez bankalarından biri TCMB'dir. Günlük olarak açıklanır. Analitik bilanço okumasını bilen herkes buradan bu rakamları alır. Bizim analitik bilançomuzda o veriler günlük yayınladığı için zaten orada var. Gizlenen  saklanan bir şey yok. Bilançodan görüldüğü kabul edildiği zaman bu sefer kimlere satıldı demeye başladılar. Dünyada bu şekilde bir veri açıklama söz konusu değil. MB bireylere döviz satmıyor. İnsanların kafasını karıştırmak için 128, o kur 6.85. Belirli rakamlarla insanları bir yere götürmek için algı operasyonu. Böyle bir şey yoktur" ifadelerini kullandı. Kavcıoğlu ayrıca, "Bankaların, piyasaların ihtiyacı olan TL'yi MB karşıladı. 'MB'nın kaybolan rezervleri' diyorsunuz ya, o rezervler sadece yer değiştirdi. Benim rezervlerimden çıkıp banka hesaplarına döviz olarak giden parayı ben o parayı tekrar alıyorum döviz olarak, piyasaya TL veriyorum" dedi.

Son Güncelleme: 24.04.2021 01:31
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Vatandaş 2021-04-24 10:41:14

Şair burda ne anlatmış ben bı poh anlamadım