Koronavirüsün En Çok ve En Az Bulaştığı Yerler Açıklandı: Buralara Gidenler Dikkat Büyük Risk Var

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu bir son dakika açıklamasında bulundu. Müftüoğlu açıklamasında corona riskmetresini duyurdu ve virüsün en çok en az bulaştığı yerleri gösteren tabloyu paylaştı.

Koronavirüsün En Çok ve En Az Bulaştığı Yerler Açıklandı: Buralara Gidenler Dikkat Büyük Risk Var

Korona riskmetresi açıklandı.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu bir son dakika açıklamasında bulundu. Müftüoğlu  Hürriyet 'e verdiği röportajda coronavirüsün en çok nerelerde yayıldığını , en az nerelerde yayıldığını gösteren tabloyu duyurdu. Hürriyet 'te yayımlanan yazısında Prof. Dr. Müftüoğlu, "Pandemiyi sonlandırmanın tek yolu bir aşının bulunması olsa da sürecin daha kısa sürmesi ve daha az tahribatla atlatılabilmesi yine de önemli ölçüde bizim elimizde, bize bağlı" diyerek sözlerine başladı.

Prof. Dr. Müftüoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Bizim 'risk yönetimi' kapasitemizle ilişkili. Risk yönetimi de öncelikle 'bulaşmayı azaltmak'tan geçiyor. Bulaşmayı azaltmanın en etkili çaresi olarak da virüs yükü yüksek mekânlardan uzak durmak gösteriliyor. Geçtiğimiz günlerde elime geçen (Kaynak: Texas Medical Association) bir riskmetre sıralamasını editör arkadaşlarla yeniden gözden geçirdik ve sizinle paylaşmaya karar verdik. İşte o mükemmel ve detaylı riskmetre. Lütfen dikkatle inceleyin ve mümkün olduğunca çok insanla paylaşmaya gayret edin.

"EĞER AŞI BULUNURSA BU İŞ BİTER"

Pandemiden kurtulmanın tek yolu güçlü ve etkili bir aşıyı geliştirmektir. En az 20 farklı merkezde aşı çalışmaları işte bu nedenle inanılmaz bir hız ve gayretle sürdürülüyor. Bana göre de ilk bulgular da umut verici. Ben özellikle Oxford Üniversitesi Jenner Aşı Enstitüsü’ne güveniyor, iyi ve erken haberi bu merkezden bekliyorum. Çünkü ünlü vaksinoloji uzmanı Sarah Gilbert’in açıklamaları oldukça umut verici. Anlaşılan o ki yeni koronavirüsün hücrelerimizi hasta etmesini engelleyebilecek düzeyde güçlü antikor üretebilecek bir aşı yakında elimizde olacak. Yeter ki o aşının ürettireceği antikorların seviyesi yüksek, bedende kalma süresi kâfi derecede uzun olabilsin."

İşte Riskmetre:

Tabloya batığımızda coronanın en fazla bulaşma riski olan yerler bar, stadyum, büyük konserler, sinema, lunapark, spor salonu ve açık büfe yemek olarak verildi.