Koronavirüs Yeniden Hortları Acile Gidenlerin Yüzde 50’si Pozitif

Koronavirüste korkulan oldu. Vaka sayılarında yaşanan patlamalar test sayılarında kendini gösteriyor. Acile gelen hastaların yarısının testi pozitif çıkıyor.

Koronavirüs Yeniden Hortları Acile Gidenlerin Yüzde 50’si Pozitif

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, koronavirüste yaşanan artışlara dikkat çekti. Özellikle turizm kenti olan Antalya’da yaz aylarında vaka sayılarında büyük hareketlilik olduğunu belirtti. Özkan ayrıca artan vaka sayıları nedeniyle, ‘’Sonbahara doğru en azından kapalı alanlarda maske takacakmışız gibi duruyor" ifadelerini kullandı.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesindeki vaka sayılarına değinen Özkan, vakalarda genel olarak servis ve yoğun bakım ihtyiyacı olmadığına dikkat çekti.

Acil servise başvuran her 100 hastanın 50’sinde test sonucunun pozitif olduğunu belirten Özkan, "7 hastanın olduğu bir kliniğimiz var. Bunlar genelde kanser ve organ nakli hastası olup, COVID'e yakalanan hastalar. Bu 7 hastayı takip ediyoruz, onun dışında şu an COVID için yatırdığımız hasta yok. En çok başvurulan şikayetler boğaz ağrısı, kas ağrısı, ateş ve hafif öksürük" dedi.

Sonbaharda Maske Takacakmışız Gibi Geliyor

Kovid-19'un ilk ortaya çıkmasıyla AÜ Hastanesi'nde pandemi acil planı yaparak, belirli noktaların koronavirüs hastaları için tahsis edildiğini hatırlatan Prof. Dr. Özkan, sözlerine şöyle devam etti:

"Geçen senelerden bir tecrübemiz var. Bütün planlar yapıldı. Yoğun bakımların bir kısmının derhal Kovid-19 için dönüştürülme planları var. Hala aşı yerlerimiz ayrı. Günlük aşılanan 500 hastamız var. Şu an hem servis hem de yoğun bakım için çok ciddi yatış gerektirecek hasta yok. En büyük risk grubu her zaman söylediğimiz gibi yaşlılar, organ nakli olan, kanser tedavisi gören ya da doğuştan immün yetmezliği olan hastalarımızdır. Bunların daha çok kendisini koruması, etrafındakilerin de sakınması gerekiyor. Almanya sonbaharda maske kullanımına başlayacak. Biz de sonbahara doğru en azından kapalı alanlarda maske takacakmışız gibi duruyor. Maske, mesafe ve hijyen şu an için yeterli gibi duruyor."

KAMU İLANLARI VE MEMUR ALIMLARINDAN ANLIK OLARAK HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN.

 

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDEREK TÜM İLANLARDAN ANINDA HABERDAR OLUN!

 /  / 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.