Koronavirüs Salgınında Dünyada Bir İlk: Talihsiz Adam Yine Yakalandı

Son dakika haberi: Koornavirüs salgınında son dakika gelişmesi yaşandı. Hong Kong 'ta sağlıklı olan ve daha önce coronayı atlatan bir kişi, 4-5 ay sonra hastalığa yeniden yakalandı.

Koronavirüs Salgınında Dünyada Bir İlk: Talihsiz Adam Yine Yakalandı

Koronada bir ilk: Yeniden yakalandı.

Koronavirüs salgınında bir ilk meydana geldi. Hong Kong 'tan gelen son dakika bilgisine göre 33 yaşında ve sağlıklı olan bir kişi, virüsü yendikten 5 ay sonra yeniden virüse yakalandı. 

DÜNYADA İLK

Bilim insanları , yaşanan talihsiz olay ile ilgili bir açıklamada bulundu.  Açıklamada talihsiz adama bulaşan virüsün genom diziliminin ilk bulaşan virüsten "tamamen farklı" olduğunu açıklarken, bunun dünyada ilk kanıtlanmış yeniden enfeksiyon vakası olduğunu aktardı.

İLK YAKALANDIĞINDA HAFİF SEMPTOMLAR GÖSTERDİ

Hong Kong Üniversitesi tarafından konu ile ilgili yayınlanacak olan raporda, bu kişinin virüse ilk defa yakalandığında hafif semptomlar gösterdiği ve 14 gün hastanede kaldığı  bildirildi.  15 Ağustos'ta İngiltere üzerinden İspanya'dan Hong Kong'a geldiği sırada adama yapılan coronavirüs testinin sonucunun semptom göstermemesine rağmen pozitif çıktığını bildirilirken uzmanlar, adamın semptom göstermeme nedeninin kazandığı bağışıklık olabileceğini düşünüyor. Covid-19'a karşı bağışıklığın kısa ömürlü olmasının tekrardan enfekte olmayı tetikleyebileceğini iddia ettiler.

Londra Hijyen ve Tropik Tıp Okulunda Profesör Brendan Wren, yaşanan talihsiz olay ile ilgili yaptığı açıklamada, "Bu çok nadir görülen bir yeniden enfeksiyon örneğidir. Bu küresel Covid-19 aşılarını geliştirme yönündeki çabayı boşa çıkarmamalı. Virüsün zaman içinde doğal olarak mutasyona uğraması beklenen bir şey" dedi.

Wellcome Sanger Enstitüsünde Covid-19 genom projesinde Kıdemli Bilimsel Danışman Dr. Jeffrey Barrett ise  şu ifadeleri kullandı:

"Bugüne kadar küresel enfeksiyonların sayısı göz önüne alındığında bir kişide yeniden enfeksiyon vakası görmek çok nadir bir olay olsa da şaşırtıcı değil"

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA