Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Özlü'den Kurban Bayramı Öncesi Önemli Uyarı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, kurban bayramı öncesinde koronavirüs konusunda önemli uyarılarda bulundu.

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Özlü'den Kurban Bayramı Öncesi Önemli Uyarı

Kurban bayramında eş, dost, komşu, akraba davetleri , birlikte yeme içme etkinliklerinin riskli olduğunu belirten Prof. Dr. Özlü, yeme içme sürecinde maskenin takılamayacağını ve mesafenin korunamayacağını belirterek şunları söyledi:

Diyanet İşleri Başkanlığı, Belediyeler, Kasaplar Odası gibi kuruluşlar bağış olmadan da vatandaşların kurbanlarını vekaletle kesme organizasyonu yapabilirler.İsteyen kişiler, belirlenen parayı yatırır. Kurbanı vekaletle kesilir ve eti kişiye teslim edilir. Böylece kurban kesme alanlarında yaşanacak telaş, kalabalıklaşma, bulaşma riski ve acemilikten kaynaklanan kazalar azaltılır.Kurban kesme alanlarının sayısı ve büyüklüğü artırılmalı. Mutlaka randevuyla kesim yapılmalı.

Sadece ilgili kişiler, sırayla ve kalabalıklaşma olmadan içeriye alınmalı. Mesafenin korunması ve maske kullanımına çok dikkat edilmeli. El hijyeni buralarda çok önemli.Kurbanda eş dost, konu komşu, akraba davetleri, birlikte yeme içme riskli. Yenilip içilirken maske takılamaz ve mesafe korunamıyor. Davet yerine, ikramda bulunmayı tercih etmeliyiz. Bayramlaşmayı temassız, mesafeyi koruyarak ve maskeli olarak yapmalıyız. Eskisi gibi olamaz.