KESK'ten 4 Haftalık Tam Kapanma Açıklaması

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) , 4 haftalık tam kapanma çağrısında bulundu.

KESK'ten 4 Haftalık Tam Kapanma Açıklaması

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) , 4 haftalık tam kapanma çağrısında bulundu.

09 Nisan 2021 Cuma 19:54
KESK'ten 4 Haftalık Tam Kapanma Açıklaması

KESK, yükselen koronavirüs vaka sayıları nedeniyle kmau iş yerlerinde çalışan personelin çok ciddi sorunlarla baş başa kaldığını vurgulayarak, sosyal destekli 4 haftalık tam kapanma ve kademeli açılma, tam izolasyonlu sürece geçilmesi gerektiğini belirtti. KESK'in açıklamasında, koronavirüsün illiyet bağı aranmaksızın meslek hastalığı sayılması gerektiği belirtilirken, KESK'e göre alınması gereken tedbirler ise şu şekilde sıralandı: 

 Pandemi ile mücadelede başta gerçek vaka ve ölüm sayıları olmak üzere süreç tam anlamıyla demokratik ve şeffaf yürütülmeli, anti demokratik yönetim anlayışından vazgeçilmeli, Meclis’te bulunan tüm partiler, emek, meslek ve demokrasi güçleri, ilgili tüm kesim temsilcileri merkezi ve yerel süreçlere dâhil edilmelidir.
Sosyal destekli 4 haftalık tam kapanma, kademeli açılma ve tam bir izolasyon hayata geçirilmelidir.
Kovid-19 illiyet bağı aranmaksızın sağlık çalışanları için meslek hastalığı kabul edilmelidir.
Hastanelerin yanında, güvenli açık alanlarda ve seyyar test yapılabilecek koşullar oluşturularak yaygın test yapılmalı, özellikle iş yerlerinde filyasyon çalışmalarına aksamaya yer vermeksizin devam edilmelidir.
Güvencesiz kadrolarda çalışan personelin güvenceli kadroya geçmesi sağlanmalı, haklarında kesin yargı kararı bulunmayan ihraç tüm kamu emekçileri görevlerine iade edilmelidir.
Başta yoksul halk kesimleri olmak üzere halka parasız ve nitelikli maske dağıtılmalı, su ve hijyen ürünleri ücretsiz sağlanmalıdır.
Aşıda patentin kaldırılmasına yönelik uluslararası alanda çaba yürütülmelidir. Tedarik sorunu hızlıca çözülmelidir.
Başta sağlık, eğitim, PTT’de çalışan kamu emekçileri olmak üzere tüm kamu emekçileri hızlıca iki doz aşılanmalı, düzenli aralıklarla test yapılmalıdır.
Okulların yüz yüze eğitime hazır hale getirilmesi için derslik sayısı arttırılmalı ve eğitime ulaşım imkânları sunulmalıdır.
Sağlıklı ve güvenli bir eğitim için ihtiyaç duyulan öğretmen, temizlik ve sağlık personellerinin kadrolu olarak atamaları yapılmalıdır.
Kalabalık okullarda, öğretmenler odası sayısı artırılmalı, öğrenci ve öğretmen tuvalet sayılarının artırılması için çalışma yapılmalıdır. Uzaktan eğitim yapan okullardaki derslikler geçici süreliğine yüz yüze eğitime devam eden ilkokullara ayrılmalıdır.
KESK olarak kamuda uzaktan çalışma ve dönüşümlü çalışma gibi çalışma yöntemlerinin sadece pandemi dönemi ile sınırlanması gerektiğini, kamu emekçilerinin hak kayıpları yaşamasının önünü açan söz konusu modellerin kalıcı hale getirilmesine karşı olduğumuzu her platformda ifade ettik, etmeye devam ediyoruz. Kamu emekçilerinin mağduriyetinin giderilmesi için keyfiyete yol açmayan, uygulama birliğini-bütünlüğünü sağlamaya dönük düzenlemeler bir an önce hayata geçirilmelidir. Herhangi bir hak kaybına yol açmaksızın yarı zamanlı, vardiyalı, dönüşümlü çalışma, ücretli izin gibi uygulamalar hayata geçirilmelidir.
Eşi ister kamuda ister özel sektörde çalışsın erkek-kadın ayrımı yapılmadan tüm kamu personelini kapsayan, dönüşümlü ücretli ebeveyn izni, herhangi bir hak kaybı yaşanmaksızın, hızlı bir şekilde hayata geçirilmelidir.
Kronik hastalığı olan, engelli ve hamile (24 haftadan küçük hamilelikler de dahil) tüm kamu emekçilerine keyfi yorumlanmaya açık olmayacak netlikte idari izin hakkı tanınmalıdır.

KAYNAK: https://tr.sputniknews.com/koronavirus-salgini/202104091044234863-keskten-sosyal-destekli-4-haftalik-tam-kapanma-talebi/

Son Güncelleme: 09.04.2021 22:32
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Boşver 2021-04-09 22:59:18

Özel sektörü savunan kimse yok kucak kucağa çalışılıyor fabrikalarda olan garibana oluyor

Avatar
Murat Akca 2021-04-09 23:31:18

Tam kapanma olur ozwl sektöre çalışan insanlar ne yapacak kamuda ça

lışanlar bayram özel sektör persan

Avatar
Yasin 2021-04-09 22:36:07

Zaten kafayı yedik 4 hafta tam kapanırsak katliam yaparız artık

Avatar
Yasemin 2021-04-10 07:47:03

Ayen öyle özel sektöre de kapanma getirilsin onlar perişan halde Durmadan çalışıyor yaska yok onlara neden onlar insan değil mi

Avatar
Muro 2021-04-10 08:56:24

Kamu maaşını alıyor esnaf ne yapacak zaten bittik onu söyleyin

Avatar
Seloo 2021-04-10 09:13:35

Bence Ramazan da 15 gün sokağa çıkma yasağı yapmaları lazım

Avatar
Millet 2021-04-10 09:32:14

Vatandaş ne yapsın asgari ücret li gariban. Memurların keyfi yerinde. Devlet ödüyor maaşını. Yazık vatandaşa.

Avatar
Garip 2021-04-10 10:15:32

Gariban ölmez açıkmaz hasta olmaz tatil garibanın işinin neyine Allah büyük oy zamanı gelecek nasılsa