Kan Grubu "0" Olanlar Koronavirüse Daha Az Mı Yakalanıyor?

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim görevlisi ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Emre Kayıpmaz, kan grupları ile koronavirüsün bulaş riskine yönelik ortaya atılan iddialar hakkında konuştu.

Kan Grubu "0" Olanlar Koronavirüse Daha Az Mı Yakalanıyor?

Basın mensuplarının "Kan gruplarıyla koronavirüsün bulaşı arasında bağlantı bulunuyor mu?" şeklindeki sorusuna yanıt veren Doç. Dr. Kayıpmaz, A grubunda hastalarda koronavirüsün daha yoğun görüldüğüne yönelik bir çalışmanın bulunduğunu fakat bunun bulaş riskiyle bir ilgisi olmadığını, kan gruplarıyla koronavirüsün bulaş riskinin herhangi bir ilgisi olmadığını düşündüğünü söyledi.

Kayıpmaz, " Hacettepe Üniversitesi'nden yayınlanmış bir çalışma var. Bu çalışmada koronavirüs testleri pozitif olan kişilerin büyük çoğunluğunun 'A' grubunda olduğu, onu daha sonra '0' grubunun izlediği ortaya konmuş. Ama burada çok önemli bir sonuç cümlesi var; 'her ne kadar hastalar arasında belirli kan grupları daha sık görünse de hastalığın klinik gidişatına bu kan grubunun herhangi bir etkisi yoktur' diye. Bu şu demek; klinik gidişat derken, hastaların entübasyon oranlarında, yoğun bakım yatış oranlarında veya ölüm oranlarında, kan grupları ile bu bahsettiğim klinik gidişat kriterleri arasında herhangi istatiksel olarak anlamlı bir ilişki gösterilmemiş.Hangi kan grubu olursa olsun, her ne kadar çalışmalarda belirli kan gruplarında hastalarda daha nadir olduğu gösterilmiş olsa da tedbirler tüm kan grupları için aynıdır. Bahsettiğim çalışmada koronavirüs tanısı almış hastalarda en sık gözlenen kan grubunun 'A' grubu olduğu ortaya konmuş. Ondan sonra '0' grubu, üçüncü sırada 'B' grubunun en son sırada da 'AB' grubunun geldiği saptanmıştır. Dediğim gibi kişinin kan grubu ne olursa olsun, kan grubunun koronavirüsten koruyucu bir yönü yoktur" ifadelerini kullandı.