İTO'dan 28 Gün Tam Kapanma Açıklaması

İstanbul Tabip Odası'ndan 28 gün tam kapanma çağrısı geldi.

İTO'dan 28 Gün Tam Kapanma Açıklaması

İstanbul Tabip Odası'ndan 28 gün tam kapanma çağrısı geldi.

06 Nisan 2021 Salı 23:28
İTO'dan 28 Gün Tam Kapanma Açıklaması

İstanbul Tabip Odası'nın Cağaloğlu'ndaki bir merkezinde düzenlenen toplantıda yönetim kurulu tarafından hazırlanan metni okuyan Prof. Dr. Rukiye Eker Ömeroğlu, pandemide üçüncü zirvenin yaşandığı dönemde kapanmada gecikmenin millete ağır yük getireceğini söyledi. Ömeroğlu, "Kapanma, bugün İstanbul için kaçınılmaz hale gelmiştir. Göstermelik değil gerçekten yeterli ekonomik ve sosyal desteklerin sağlandığı, kısıtlamaların herkese eşit uygulandığı 28 günlük 'adil bir tam kapanma' uygulanmalı; sağlık, gıda, taşımacılık, güvenlik, belediye hizmetleri gibi yaşamsal önemdeki sektörler hariç olmak üzere tüm işyerlerinde çalışma durdurulmalı. Çalışmanın sürdürüldüğü sektörlerde mesai saatleri kısaltılmalı, güvenli çalışma ortamı sağlanmalı ve mümkün olan işlerde evden çalışmaya geçilmelidir. Bilimsel dayanağı bulunmayan 65 yaş üzerine özel kısıtlamalar, açık havada kalabalık olmayan ortamlarda bulunmanın kısıtlanması gibi uygulamalar yerine kapalı ortamlarda belli sayının üzerinde bir arada bulunmayı önleyen bir strateji benimsenmelidir" şeklinde konuştu.  

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Osman Öztürk ise, "Bugün itibarıyla İstanbul’da Kasım-Aralık tablosunu yaşadığımızı söylemiyoruz ama yüreğimiz ağzımızda. Zira trend itibariyle Kasım ve Aralık aylarından daha kötü bir tablo ile karşılaşmamız ihtimal dahilinde. O dönemde biz hekim olarak çok zorlandık. Hekim olarak hasta seçmek zorunda kaldık. Bugünlerde o tablo yoksa da bizim dediğimiz önlemler alınmazsa oraya doğru gidiyoruz, hızla gidiyoruz. Ayrıca Kardiyoloji Derneği’nin yaptığı bir çalışma var. Kalp krizi geçirenler hastaneye gitmek istemiyor. Öyle bir durumdayız"dedi.

Son Güncelleme: 06.04.2021 23:30
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Sevgi 2021-04-06 23:53:26

Kesinlikle haklısınız kapanmalı

Avatar
mehmet 2021-04-07 11:14:23

tam kapanma şuan imkansız bilim kurulu üyeleri bile olmaz dedi çin gibi ülkeler yaptı ama yönetim şekilleri farklı dediler