İlk Yasakların Gelmesi Sonrası Açıklama: Yeni Kısıtlamalar Gelebilir

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova bir son dakika açıklamasında bulundu. türkiye'deki corona salgınında son durumu değerlendiren Prof. Dr. Taşova, "Her şey vaka artış hızımıza bağlı. Okulla ilgili karar, vaka artış hızı olduğu zaman zaten olayın rengi değişecek. Sadece okullar değil birçok alanda kısıtlamalara gitme söz konusu olabilir." dedi ve yeni kısıtlamalar için sinyal verdi.

İlk Yasakların Gelmesi Sonrası Açıklama: Yeni Kısıtlamalar Gelebilir

İlk kısıtlamalar geldi. Yeni kısıtlamalar gelebilir.

Son günlerde vaka sayısının artışa geçmesi nedeniyle yeni tedbirlerin gündemde olduğunu söyleyen Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, okulların açılması meselesine de değindi. 

Prof. Dr. Taşova yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Ek önlem olarak daha az çocuğun okullarda olması, sosyal mesafenin korunmasının yanı sıra aynı zamanda daha iyi yönetilebilir olmaları açısından önemli. Çünkü böyle de bir zorunluluk var, çalışma hayatı devam ediyor. Özellikle büyükşehirlerde aile büyükleri çalıştığı çocukların kreşlere verilmesi gerekiyor. Dolayısıyla daha az sayıda, kontrol edilebilir düzeyde alınması gerektiğini söyleyebilirim."

BÜTÜN OKULLAR İÇİN...

Prof. Dr. Yeşim Taşova, "Bütün okullar için özellikle Covid-19'dan nasıl korunabileceği yöntemiyle ilgili her yaş grubuna özel eğitim verilmesinin son derece önemli" diyerek yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Özellikle kreş ve ilkokul grubu için gerçekten öğrenmeye açıklar. 3 yaş altında maskenin sürekli takılması gibi uyum sıkıntısı olabiliyor. Ama ağaç yaş iken eğilir. Eğitim için de en uygun zaman. Daha başka sağlık durumları için de geçerli, mutlaka yaş grubuna özel eğitimler verilebilir. Görseller kullanılabilir. Bilgisayardan ya da ekrandan seyrettirilebilir. Bu dönem içerisinde çevremizde baktığımızda 3- 4 yaşlarındaki çocuklara dışarı çıkalım denildiğinde 'yok, virüs var' şeklinde algılarının son derece açık olduğunu görüyoruz"

YÜZ YÜZE EĞİTİM UYARISI

Okulların açılması meselesine değinen Taşova, "Yüz yüze eğitim süreci başladığı takdirde velilerin de dikkat etmesi gereken kurallar olduğunu söyleyen Taşova, "Velilere tavsiyemiz; kendi ailelerinde veya kendileri ile ilgili Covid-19'a ait kuru öksürük, ateş, halsizlik koku ve tat almada sıkıntı gibi bulgular varsa o çocuğu okula getirmemeleri ve kendilerinin de bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekiyor. Kendisinde ya da çevresinde bu bulgulara sahip çocuk varsa bunu da mutlaka okula bildirmeleri gerekiyor. Okullarında her gün bu sorgulamayı velilerden istemeleri gerekiyor. Bunu hatırlatmalarında yarar var. Çocuklar okuldan eve döndüklerinde ise mümkün olduğunca riskli grup ve yaşlılarla bir araya gelmemesini, geliyor ise riskli kişi ya da yaşlının maske ile torunu ya da çocuğu ile bir arada olması, el hijyenine dikkat etmesi, odayı havalandırma en temel önlemler" dedi.

İLK KISITLAMALAR GELDİ

Birçok şehirde 65 yaş üstüne , düğünlere ve taziye ile toplu etkinliklere kısıtlamalar geldi.

Kayseri ve Van şehirlerine gelen kısıtlama için TIKLAYIN

Kısıtlama gelen diğer 10 şehir için TIKLAYIN