İBB'den 4 Haftalık Tam Kapanma Açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilimsel Danışma Kurulu, koronavirüs kaynaklı ölüm ve vaka sayılarının kaygı verici seviyelere ulaştığını, acilen tedbirlerin artırılması gerektiğini açıkladı.

İBB'den 4 Haftalık Tam Kapanma Açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilimsel Danışma Kurulu, koronavirüs kaynaklı ölüm ve vaka sayılarının kaygı verici seviyelere ulaştığını, acilen tedbirlerin artırılması gerektiğini açıkladı.

03 Nisan 2021 Cumartesi 18:05
İBB'den 4 Haftalık Tam Kapanma Açıklaması

İBB, geçtiğimi sene pandeminin başgöstermesiyle kurduğu İBB Bilimsel Danışma Kurulu'nun açıklamalarını yayımladı. 1 Nisan 2021 itibariyle, günlük vaka sayısının  40 bin 806, vefat sayısının ise 176 olduğu Türkiye'de İBB Bilimsel Danışma Kurulu, Türkiye'nin son 24 saatte açıkaldığı yeni vaka sayısıyla dünyada 5 sıraya yükseldiğini vurguladı. İstanbul'da Şubat sonunda 100 bin nüfus başına 89.8 olan vaka sıklığının 4 kat artığına yer verilen açıklamada, en az 4 haftalık kapanma çağrısı yapıldı. İBB Bilimsel Danışma Kurulu'nca yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: 

Pandeminin başlangıcından beri uygun strateji en az dört haftalık kapanmadır. İşsizlere asgari ücret, kayıt içi ve kayıt dışı çalışanlara  tam ücret , işyeri sahiplerine yeterli ekonomik ve sosyal destek vermek şartıyla sağlık, gıda, savunma, güvenlik, ilaç gibi hayati önemdeki sektörler hariç olmak üzere; tüm işyerlerinde çalışma durdurulmalı, mümkün olan her yerde evden çalışmaya geçilmelidir. Herkese (evine en yakın markete, fırına ve eczaneye gitmek dışında) daha uzun mesafelere hareket kısıtlaması getirilmelidir. Restoran ve kafelerin kapatılması için Ramazan ayı beklenmemeli, ivedilikle paket servise geçilmelidir. Otel restoranları da kapatılmalı, odaya servis yapılmalıdır. Alışveriş merkezleri, halı saha, yüzme havuzları, spor salonları kapatılmalıdır. Halkımızın dini ihtiyaçlarını ve ibadetlerini güvenli bir şekilde yerine getirebilmeleri için dini otoriterlerce neden toplu ibadet yapılamayacağı konusunda toplum bilgilendirilmeli, ev içi sürdürülebilecek uygun çözümler sunulmalıdır.

'Aşılanma sürecinde hızlanma'
Salgının bitmesi için en büyük umudumuz aşılanmadır. İBB Bilimsel Danışma Kurulu olarak önerimiz; ulaşılabilen aşının vakit geçirmeden uygulanması, günlük yapılan aşı hızının arttırılmasıdır. Burada önemli bir konuyu vurgulamak isteriz. Aşı kişileri salgın hastalığın bulaşmasından değil hastalığın şiddetinden ve olumsuz sonuçlarından korumaktadır. Aşı olmuş kişi hastalığa yakalanabilir ve hastalığı bulaştırabilir. Bu açıdan aşı olunmasının yanında maske, mesafe ve hijyen gibi salgın kurallarına tam uyulması gerekmektedir. Başta öğretmenler, okul çalışanları, toplumla yakın temasta bulunan meslek mensupları olmak üzere tüm toplum hızla aşılanmalıdır. Diğer ülkelerde olduğu gibi aşılanma için gelenlerin diğer hastalarla temas etmeyecekleri güvenli aşılama mekanları oluşturulmalıdır. Örneğin Aile Sağlığı Merkezleri’mizin çoğunda bekleme alanları yetersizdir. Bu konuda İBB olarak sağlık merkezlerimizde sorumluluk almaya hazır olduğumuzu tekrarlamak isteriz.

'Test sayısının artırılması'
PCR test sayımız en az iki kat arttırılmalı, hangi varyantların görüldüğü, kümelenmeler ve bulaş kaynakları düzenli aralıklarla açıklanmalıdır. Öğretmenlere, okul çalışanlarına, halkla yakın iletişime giren tüm meslek mensuplarına (güvenlik görevlileri, polisler, şoförler, gıda satıcıları gibi) düzenli PCR testi uygulanmalıdır.  Hastane ve aile hekimliği merkezleri dışında herkesin güvenle gelip test yaptırabileceği alanlar oluşturulmalıdır. Test sonuçları, mutasyon özellikleri, vakaların yaş, cinsiyet özellikleri, bulaşma kaynakları il il açıklanmalı ve bölgesel farklılıkları içeren önlemler hızla hayata geçirilmelidir.

'Karantina ve seyahat kısıtlaması'
Pozitif saptanan olgulardan ev koşulları müsait olmayan kişiler için otel, yurt ve misafirhaneler tahsis edilmelidir. Ülkeye girişte karantina uygulaması yapılmalı, yüksek ve çok yüksek riskli illere giriş ve çıkışlar kontrol altına alınmalıdır.

'Yoksul halka maske temini ve kalite kontrolü'
Belli bir gelir grubunun altındaki halka muhtarlıklar aracılığıyla çalışanlara günde iki,  diğerlerine günde bir olmak üzere ücretsiz maske sağlanmalıdır. Ayrıca satışta olan maskelerin kalite kontrolü yapılmalıdır.

'Sağlık çalışanlarına destek'
Sağlık Bakanlığı tarafından ilimizdeki veriler resmi olarak açıklanmamıştır. Ancak sahadan aldığımız bilgilere göre pandemi hastanelerinde ve diğer hastanelerin ilgili kliniklerinde Covid yataklarının tamamen dolduğunu, yoğun bakımlarda çok kısıtlı yer kaldığını göstermektedir. Haziran ayından itibaren tam mesai uygulaması ile salgın sürecinde yoğun emek sarfeden sağlık çalışanlarının  iş yükü azaltılmalı, ek atamalarla hızla sayısı arttırılmalı, temas süreleri kısaltılmalı, en az dört hafta süreyle esnek mesai uygulamasına geçilmelidir. Kısıtlama mümkün olmayacak ise hastanelere talebi azaltıcı ek stratejiler devreye konmalı, teletıp uygulaması yaygınlaştırılmalıdır. Canı pahasına risk üstlenen sağlık çalışanlarına emeklerinin karşılığı olan ücretler ödenmeli, Covid 19 meslek hastalığı sayılarak gerekli tazminatlar verilmelidir

Son Güncelleme: 03.04.2021 20:25
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Özben 2021-04-03 20:30:19

Yapılabilecek en doğru karar, en basından bu şekilde devam etseydik bu kadar çoğalmazdı. Umarım en kısa zaman da kapanmaya geçeriz

Avatar
Isimede gerek yok 2021-04-03 20:32:40

Böyle ölmeyiz füze atin toptan gidelim herkes kurtulsun

Avatar
Emel 2021-04-03 20:39:34

Ancak bu şekilde birazda olsa engellenebilir

Avatar
Vatandaş 2021-04-03 20:49:37

En doğru karar

Avatar
Birsen 2021-04-03 21:15:57

Marketler açık oldugu sürece vaka sayısı azalmaz insanlar markete diye sokaklarda geziyor hafta sonları marketlerde kapanmalı bir süre