Hastaneler ve toplu taşıma hariç her yerde maske zorunluğu kalkacak!

Maske ve karantina kararlarını değerlendirmek üzere Koronavirüs Bilim Kurulu yarın toplanacak. Toplantıda kapalı alanlarda maske kullanımı zorunluluğun da ele alınması beklenirken karantina süresinin de kaldırılmasının masada olduğu belirtiliyor. Maske kullanımının okullarda da zorunlu olmayacağı bildiriliyor. Öte yandan maske kullanılacak iki alanın ise sadece hastaneler ve toplu taşıma olması bekleniyor.

Hastaneler ve toplu taşıma hariç her yerde maske zorunluğu kalkacak!

Koronavirüs enfeksiyon sayısının 5000'in altına düşmesiyle salgının zirvesi sona erdi. Bu kapsamda pandemi döneminde uygulanan bazı kısıtlamalar kaldırılmıştı. şu anda geçerli olan diğer kısıtlamaların kaldırılması gündemde.

"EN ÖNEMLİ TOPLANTILARIMIZDAN BİRİ OLACAK"

Pandemide gelinen son noktayı değerlendiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, "Hastanelerimizde, yoğun bakımlarda gittikçe hastalarımız azalmakta, koronavirüs servisleri peyderpey kapanmaktadır. Bu hafta çarşamba günü toplanacak Bilim Kurulu'muzda salgında gelinen noktayı ve mevcut tedbirleri ele alacağız. Kanaatimce Bilim Kurulu'nun en önemli toplantılarından biri olacaktır." demişti.

MASKE VE KARANTİNA ZORUNLULUĞU ELE ALINACAK

Bu gelişme sonrasında yarın toplanacak olan Bilim Kurulu'nda; kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu, ardından bir haftalık karantinanın kaldırılması gündemde olacak. Belirli alanlar dışında maskenin tüm kapalı alanlarda kaldırılmasının da gündemde olacağı bildirildi.

Toplu taşıma ve hastanelerde maske zorunluluğunun devam etmesi beklenirken, okullarda ise maske kuralının kaldırılacağı tahmin ediliyor. Korona hastalarına verilen bir haftalık karantina süresinin kaldırılmasının da yine bu toplantıda ele alınacağı belirtiliyor.