Erzincan'da Artan Koronavirüs Vakaları Nedeniyle Acil Olmayan Ameliyatlar Ertelendi

Erzincan'da artış gösteren kovid-19 vakalarından dolayı aciliyeti olmayan ameliyatların ileri bir tarihe ertelenmesine karar verildi.

Erzincan'da Artan Koronavirüs Vakaları Nedeniyle Acil Olmayan Ameliyatlar Ertelendi

Erzincan İl Hıfzıssıhha Kurulu kararları Valiliğin resmi internet sayfasından ilan edildi. Valiliğin resmi sayfasından yapılan açıklamada, koronavirüs vaka artışı nedeniyle bir dizi tedbirin hayata geçirileceği, bu kapsamda aciliyeti olmayan ameliyatların ileri bir tarihe ertelendiği, 65 yaş üzeri vatandaşlar için de bulaş riskinin en aza indirilmesi için yeni kısıtlamaların hayata geçirileceği kaydedildi. Erzincan Valiliği'nce yapılan açıklamada ayrıca şu ifadeler görüldü: 

İçerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra her bir faaliyet alanı/işkolu için alınması gereken önlemler ayrı ayrı belirlenerek İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nce aşağıdaki kararlar alınmıştır:

Bu kapsamda İlimiz genelinde 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın pazar yerlerine, düğün merasimlerine ve cenaze törenlerine katılmalarının yasaklanmasına, ilimiz genelinde sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltmak adına taziye merasimlerinin yasaklanmasına, düğün (gelin alma, kına vs. dâhil), nişan, sünnet düğünü vb. etkinliklerin 20:00 ile 22:30 saatleri arasında yapılmasına, düğün, nişan, sünnet düğünü vb. etkinliklerde havai fişek kullanımının yasaklanmasına, İlimiz genelinde koronavirüs vaka sayısındaki artış nedeniyle acil olmayan, hayati tehlikesi bulunmayan (aciliyet durumu hekim tarafından değerlendirilmek kaydıyla) elektif-cerrahi girişimlerin ileri bir tarihe ertelenmesine,

Belirtilen sınırlamalara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir