Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kabine Toplantısının Ardından Son Dakika Açıklamaları

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN SON DAKİKA AÇIKLAMALARI.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kabine Toplantısının Ardından Son Dakika Açıklamaları

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN SON DAKİKA AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI:

Kabinemizin 25. toplantısını az önce tamamladık. Kovid-19 hastalığına karşı aldığımız tedbirler nedeniyle bu toplantıyı telekonferans yöntemiyle gerçekleştirdik.

Sağlık önlemleri, gıda ve kamu güvenliği konuları ele alındı. 

Salgının ilk gününden itibaren sağlık bakanlığı bünyemizde oluşturduğumuz bilim kurulu kararlarını bir bir hayata geçiriyoruz.

Maskeden tanı kitine, bağışıklık sistemini güçlendirici hemen her ihtiyacımızı kendimiz karşılayabiliyoruz.

Hastanalerimiz ile diğer sağlık birimlerimize 24 milyon cerrahi maske, 3 milyonun üzerinde N95 maske, 1 milyonun üzerinde koruyucu tulum, 181 binin üzerinde koruyucu gözlük dağıttık. Bu malzemelerin üretimini artırma imkanına sahibiz.

Yeni hastanelerimizi de süratla hizmete açıyoruz.

Çok modern sağlık tesisi olan şehir hastanelerimiz , 600 yataklı ok meydanı hastanemiz bugün itibariyle hizmet vermeye başladı. Burayı eğitim araştırma hastanesi olarak planlamıştık, burayı süratle şehir hastanesine dönüştürme kararı verildi.

Şehir hastanesi statüsündeki 1150 yatak kapasiteli kartal şehir hastanemizi de hizmete sunmuştuk. 

Türkiye sağlık alt yapısında zaten güçlü olan yerini daha da sağlamlaştırdı.

Kovid-19 hastalığı sürecinde, tedbirlerimizi pek çok ülkeden daha erken alıp hayata geçirdik.

Aşama aşama ilave tedbirleri yürürlüğe sokuyoruz.

Gıda konusunda herhangi bir sıkıntımız yok.

Ülkemiz tüm temel gıda maddelerini kendi ürettiği için hem stoklar, hem tedarik zincirinin işleyişi ihtiyacı karşılayacak durumdadır.

Kamu güvenliği konusunda kayda değer sıkıntı yaşamıyoruz.

Tüm sağlık görevlilerimize, güvenlik güçlerimize, esnafımıza, üretimi devam ettiren sanayicimize, işçimize şükranlarımı sunuyorum.

Türkiye, Avrupa ve ABD'ye kıyasla bu hastalığın yayılmasının üstesinden gelmeye en yakın ülkelerden biridir.

Salgın sürecinde en önemli hususlardan biri sağlık sistemimizi ayakta tutmaktır. 

Acil durumlar dışında vatandaşlarımızın hastaneye gitmemelerini rica ediyorum.

Okullarda uzaktan eğitime geçerek, kamu ve özel sektörde evde çalışma sistemini hayata geçirerek, sokaktaki hareketliliği büyük ölçüde azalttık.

Kara, Hava, Deniz yollarıyla yapılan şehirlerarası ulaşımı sınırlandırdık. Gerekirse şehir içi için de benzer önlemleri devreye alabiliriz.

Günlük test, vefat ve taburcu rakamlarını şeffaf şekilde paylaşıyoruz.

Hali hazırda ülke genelinde köy ve mahalle statüsündeki 41 yerleşim birimi karantina altındadır. 

Türkiye her hal ve şart altında üretime devam etmek, çarklarının dönmesini sağlamak zorunda bir ülkedir. Üretimi sürdüren şirketlerin çalışanlarının sağlığını korumaları için gereken tedbirleri en sıkı şekilde almaya çalışacağız.

Pek çok ülkeye sağlık ve temizlik malzemesi gönderdik. İspanya'ya bir uçak dolusu malzemeyi çarşamba günü naklediyoruz. İtalya'ya da aynı şekilde ihtiyaçları karşılamak üzere kızılay aracılığı ile bir gemi dolusu yardım malzemesini ulaştırdık, ulaştırıyoruz. 

İşi olmayan , zorunluluğu bulunmayan vatandaşlarımız gönüllü karantina ile kendilerini ne kadar evde tutarlarsa hayatımızın normale dönme süreci kısalacaktır. 

Nice sıkıntıyı birlikte göğüslediğimiz milletimizle el ele vererek rabbimizin yardım ve inayetiyle bu müsibetinde üstesinden geleceğiz.

Başaracağımıza inanalım, panik yapmayalım, ama tedbiri elden bırakmayalım. Hiç bir virüs bizim birliğimiz, beraberliğimiz, kardeşliğimizden daha güçlü değildir.

Hiç bir tehdit bizi hedeflerimizden asla vazgeçiremez. Çünkü biz Türkiye'yiz, çünkü biz Türk milletiyiz. Medeniyetimiz ve kültürümüz, yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma üzerine kuruludur.

Her kesimden insanımızın yanında olduğumuzu gösterdik. İstihdamın sürmesini sağlamak için esnafımıza, sanatkarımıza, küçük ve orta ölçekli işletmecilerimize, ihracatcılarımıza erteleme ve destek düzenlemesini hayata geçirdik.

2 milyondan fazla vergi mükellefinin ödemelerini 6 ay erteledik. 

KOBİ'ler ve diğer firmalara mevcut kredilerinin 6 aya kadar ödemesiz olmak üzere 12 ay ilave süre tanıdık.

Sektör ayrımı gözetmeksizin tüm kurumsal ve ticari firmalara 6 ay ödemesiz, 36 ay vadeli ve yıllık %7.5 maliyetli kredi imkanı getirdik.

Personel maaşlarını kamu bankalarından ödeyen firmaları, istihdamı azaltmama şartıyla önümüzdeki 3 aylık personel gideri kadar likid sağladık.

2 Milyon haneye 1000 TL yardım yapıyoruz.

En düşük emekli maaşını 1500 liraya yükselttik.

Emeklilerimizin bayram ikramiyesini öne çektik.

Asgari ücret desteğini yaygınlaştırdık.

Yükseköğrenim yurtlarından kalan öğrencilerden, mart ayında yurtta kalmadıkları ücretlerini iade ediyor, Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için ücret almıyoruz.

Öğrencilerimizin kredi ve burs ödemelerinde de herhangi bir kesinti yapmıyoruz.

Öğrencilerimizin kredi geri ödemeleri, Nisan, Mayıs ,Haziran ayları için ilave ücret yansıtılmadan ertelenebilecek. 

21 Bin 500 vatandaşımızı 14 günlük karantina kuralına göre misafir ediyoruz.

İlk ve orta öğrenimdeki uzaktan öğrenim gören öğrencilerimize 8 GB'ye kadar ücretsiz internet imkanı getirdik. 

Sağlıkçılarımıza 6 milyar liralık ilave destekle, performans ödemelerini en üst tavandan yapıyoruz. 

Sağlıkçılarımızın her birine TÜRKSAT üzerinden 100 gb ücretsiz internet kotası veriyoruz.

Tarımsal desteklerin yarıya kadarını bugüne kadar ödedik. Hububat , sebze başta olmak üzere kendi kendimize yeterlilik oranımız %100'ün üzerindedir.

Makarna, bakliyat, temizlik ve yağ gibi ürünlerin üretiminde 3 kat artış sağladık. 

Velhasıl aldığımız her tedbirle devletimizin vatandaşının yanında olduğunu gösterdik.

Biz bize yeteriz Türkiyem kampanyası için, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızdan bir yardım hesabı açıldı. Kısa mesaj numaraları üzerinden bağış yapılacak.

Kampanyayı şahsım olarak 7 aylık maaşımı bağışlayarak başlatıyorum. Biraz önceki toplantımızda bakan arkadaşlarımızdan kimi 3'er, kimi 6 aylık maaşlarını bağışlama kararı aldık. Bazı bakanlarımız çok daha büyük bağış rakamları ifade ettiler.

Bakanlarımız ve kabineye eşlik eden arkadaşlarımız 5 milyon 200 bin liralık bağışta bulundular. Meclisteki tüm milletvekillerimizi, tüm partilerimizin teşkilatlarını, tüm belediye başkanlarımızı, bürokratlarımızı kampanyaya davet ediyoruz. Bu süreç içerisinde, en büyük katkıyı da iş adamlarımızdan hayırseverlerden bekliyoruz. İnşallah yaşadığımız sıkıntılı günleri geride bıraktığımızda en güzel şey birlik, beraberlik, kardeşlik, dayanışma fotoğrafı olacaktır.